Fortsæt til indhold

Rundkørsler sættes ind mod trafikkaos i Mega Syd

Ændringer skal gøre livet lettere for de 6000 bilister, som besøger butiksområdet Mega Syd i Viby hver dag

Samfund
Christina S. Johansen

Lidt længere henne på foråret skulle det gerne blive noget nemmere at komme til og fra butiksområdet Mega Syd i Viby i spidsbelastnings-tidspunkterne. Der er nemlig to rundkørsler undervejs dels ved OK-tanken på sønderhøjvej og dels midt på parkeringspladsen i nærheden af BabySam.
“Vi skal have en bedre trafikafvikling dels inde på parkeringspladsen, og dels når man skal derfra. Mega Syd er en stor succes, og der kommer 6000 biler igennem hver dag. Derfor bliver der i spidsbelastnings-tidspunkter dannet kø, og det kan vi jo ikke lide. Desuden vil vi gerne forbedre trafiksikkerheden for de bløde trafikanter,” siger Søren Haunstrup, projektudvikler i 2S Consult, som er udlejeren i Mega Syd.
Han fortæller, at vej-ingeniører har fundet frem til, at rundkørsler er den bedste løsning for at få trafikken til at glide bedre på stedet. Arbejdet skal efter planen gå i gang i foråret - mere præcis kan Søren Haunstrup endnu ikke blive.

Glade forretningsdrivende

Planerne om de to rundkørsler falder i god jord hos de forretningsdrivende i Mega Syd, som i fagsprog kaldes et boks-butikscenter.
Lisette Munch Sørensen, som ejer Petworld på stedet, kalder tiltaget for “nødvendigt”.
“Ved større arrangementer, som eksempelvis Black Friday, så går trafikken fuldstændig i stå – den fredag var der decideret kaos! Men også i det daglige kan vi se, at kunderne har svært ved at finde ud af, hvem som skal holde tilbage for hvem. Så jeg synes, det er en rigtig god idé med rundkørsler, så vi kan få en mere glidende trafik,” siger hun.
Også Torben Frederiksen, som er ejer af Legekæden, er en glad mand.
“Jeg er super godt tilfreds med, at der nu bliver gjort noget ved trafikken. Det har været et stort ønske fra de forretningsdrivende i Mega Syd længe. Den måde, som P-pladsen er udformet på, får trafikken til at glide trægt, når der er pres på. Det giver en dårlig oplevelse for kunderne, og det vil vi jo for alt i verden helst undgå,” siger legetøjsbutik-indehaveren.

Et center i vækst

Mega Syd har været under hastig forandring særligt de seneste par år, hvor der er kommet masser af nye butikker til i en ny længe. Centeret er nu kun et enkelt lejemål fra at være helt fyldt op.
“Der har været stor interesse fra forretninger i at komme ind i centeret. Vi går selvfølgelig efter at have et godt mix af butikker. Vi ser også på, hvad folks behov er, når de er ude at handle. Vi vil jo gerne, at folk kan gøre så mange indkøb som muligt på samme tid og sted,” siger Søren Haunstrup, som hver dag får en frisk trafiktælling - og i takt med, at centeret er vokset, er antallet af biler, måske ikke så overraskende, også steget.
Over årene er det kun Kvik Køkkener, som er fraflyttet området, eller er resten af forretningerne blevet hængende.