Fortsæt til indhold

“Byen må også gerne bruge spejderhuset”

80 års jubilæum for KFUM Spejderne i Allingåbro og indvielse af spejderhuset

Samfund
Anette Bonde

Det har været nogle travle måneder siden januar for grupperådet og spejderlederne i Allingåbro KFUM. Næsten hver ledig stund har været brugt på renovering af spejderhuset i Ådalen, fortæller gruppeelederassistent Winnie Jørgensen.

Men arbejdet er snart færdigt, og det fejres lørdag 4. juni . Samme dag markeres gruppens 80 års jubilæum.
Der er friluftsgudstjeneste ved tidligere provst Helge Qvist Frandsen klokken 11. Derefter foretages den officielle indvielse af borgmester Jan Petersen, og så står den på helstegt pattegris med tilbehør samt hygge.

Hele huset

Hele huset har fået en overhaling. Der er blevet væltet vægge, sat nye lofter op, renoveret toilet og meget andet. Alt sammen er sket med god støtte fra fonde, særlig Elro Fonden.

Winnie Jørgensen glædersig over, at spejderne nu har fået en fin base.

“Spejderliv er udeliv, så huset er der, vi kører ud fra, og det er også der vi er i de mørke vintermåneder.”

Hun oplyser, at huset nu også åbner sig for byen, så andre efter aftale også kan benytte både huset og legepladsen. Her er der i øvrigt også sket forandringer i form af nyt shelter og nyt brændeskur.