Anti-stress på Himmelbjerget
Yoga og mindfulness også på programmet til Solfest i år
Solfesten på Himmelbjerget bliver en hyldest til både årets længste dag og FN's Internationale yogadag 21. juni.
Det oplyser arrangørerne. Det er Ry outdoor sammen med børneyogalærer, Pia Lund fra Yogakids Ry, mindfulness-instruktør Heinrich Birch Johansen fra Gl. Rye og Louise Højbjerg fra Ry Yoga, der ønsker at videreføre traditionen med en fejring af den internationale yogadag på Himmelbjerget.
Der er da også dømt antistress fra start til slut, når deltagerne kan komme til moving meditation, hatha yoga, mandala for børn og en fælles solhilsen. 50 procent af al indtægt går ubeskåret til Broen i Silkeborg.
"Vi ønsker at hylde yogaens sociale og sundhedsmæssige kvaliteter sammen med andre afstressende aktiviteter, som med fordel kan dyrkes udendørs. I nærværet med os selv og med andre i naturen, kan oplevelsen få ekstra styrke. Da den Internationale yogadag i år er på en hverdag, er der valgt et kortere tidsrum og færre undervisere end sidste år, hvor Solfesten blev fejret for første gang," fortæller arrangørerne i en pressemeddelelse til Lokalavisen.
Der er lektioner 17.30, 18.30 og 19.15.
e.r