Fortsæt til indhold

Det er for mange på ét sted

Beboere nær Ådalsvej protesterer mod flygtningeboliger

Samfund
Fred Jacobsen

Naboer til området ved forlængelsen af Ådalsvej frygter, hvad der kommer til at ske med deres område, hvis Hørsholm Kommune gør alvor af sin hensigt om at rydde det grønne område og bygge 33 boliger til flygtninge.
“Det er ikke god integration at placere så mange flygtninge ét sted. De skal fordeles og alle skal løfte. Så kan integrationen lykkes, men det lægger kommunalbestyrelsen ikke op til at ville diskutere,” lyder det fra en både vred og bekymret Dorte Holst.
Hun bor i Bakkehusene, hvis grundejerforening hun er formand for. Hun er også talsmand for i alt seks grundejerforeninger, der repræsenterer godt 1000 borgere og har indkaldt til et borgermøde onsdag klokken 19.30 i kantinen på Usserød Skole. Derud over har hun på vegne af grundejerforeningerne skrevet et brev til Hørsholm Kommune med en lang række spørgsmål til kommunalbestyrelsens plan om at bygge midlertidige flygtningeboliger på grunden.

Ikke til gavn for nogen

I brevet til kommunen henviser Dorte Holst til, at der med en beslutning om at bygge 77 boliger vil kunne komme til at bo op til 400 flygtninge på et lille område.
“Vi vil gerne vide, hvad ræsonnementet er bag dette. Det er efter min mening ikke til gavn for nogen,” understreger Dorte Holst over for Ugebladet.
Borgmester Morten Slotved (K) deltager i borgermødet, men afviser, at der kommer til at bo 400 flygtninge i forlængelsen af Ådalsvej.
“Beslutningen går på at bygge 33 boliger, så vi taler om måske 100 eller 120 personer,” siger borgmesteren, som også henviser til, at boligerne er midlertidige.

Bekymret for skolen

Men også det tal er ifølge naboerne for højt, og Dorte Holst forstår ikke, hvorfor kommunen eksempelvis ikke kan kan tage en del af sygehusgrunden eller andre frie områder i brug for at fordele flygtningene bedre.
“Jeg forstår den udfordring, der er med at få plads til flygtninge. Men at rydde skoven her og opføre boliger til så mange er ikke vejen,” slår hun fast.
Ud over koncentrationen af flygtninge er Dorte Holst og naboerne også bekymrede for, hvordan det vil påvirke Usserød Skole, hvis der kommer mange flygtningebørn i et bestemt område og der ikke længere er specielle modtageklasser.
Endelig er borgerne i området kede af at skulle miste det grønne område, hvor husene skal bygges.