Fortsæt til indhold

Forbrugeren vil samarbejde om bæredygtighed

Samfund
Af Monica Klepp Bjerrum, MOOW Communication & CSR

De unge forbrugere er bekymrede. De har for længst forstået alvoren i den globale verdens problemer, og at der hviler et tungt ansvar på deres generation for at rydde op og finde løsninger til en bæredygtig fremtid.
De ved også godt, at bæredygtighed er komplekst og handler om langt mere end økologi. Generelt ønsker de mere viden om virksomheders CSR-indsatser, så de kan træffe deres indkøbsvalg på et oplyst grundlag.
Og de føler ofte ikke, at de kan stole på den information, virksomhederne stiller til rådighed for dem, fordi det pakkes ind i reklame. Det er nogle af konklusionerne af en analyse af unges ønsker til CSR, som jeg netop har gennemført sammen med Datagraf Communications.

Vis os det grimme

”Fortæl os sandheden, vis os det grimme, forklar dilemmaerne, og fortæl hvad jeres plan er for at løse det. Så kan vi hjælpe jer”.
Sådan lyder et af de markante ønsker fra de unge.
Tiden er nemlig ovre, hvor man i sin markedsføring kan male et rosenrødt univers, hvis realiteterne er noget helt andet. Prøv for eksempel at se, hvordan danske kødproducenter fortæller (eller helt undlader at fortælle) om dyrevelfærd på deres websites, selvom det har højeste forbrugerinteresse.
Forbrugerne får ingen svar på deres tvivl og bliver overladt til historier fra pressen og sociale medier. Ikke så sært, at mange så mister tilliden til fødevareindustrien.

Giv mig den gode historie, og få mig til at se godt ud

Vejen til forbrugerne og dermed også til detailkædernes attraktive hyldemeter går gennem at bygge troværdige brands med en stærk storytelling og reelle hensigter.
Og her er CSR en af tidens bedste ingredienser for at bygge brands der giver mening for de unge.
Samtidigt er det vigtigt, at der er tænkt æstetiske emballager og mulighed for gode billeder, der kan deles på de sociale medier ind i konceptet.

Tre forbrugertyper med forskellige ønsker

Vi fandt frem til tre forbrugertyper med hver sin motivation for at tænke bæredygtighed ind i sine indkøbsvalg.
Ved at kende dem, kan man kommunikere målrettet og fremme salget af et bæredygtigt sortiment.

Den bekymrede

Denne type er reelt bekymret for jordens fremtid. De er ofte aktivt informationssøgende og ønsker at kunne tilvælge muligheden for mere viden.
De kan hjælpes med uddybende informationer på websitet, et overblik over virksomhedens CSR-indsats samt informationer om virksomhedens produkter og filosofien bag dem.
Det er alt sammen noget, der kan gøre denne forbruger mere tryg i sit valg og give dem tillid til produkterne og virksomheden bag.

Den selviscenesættende

Her har vi forbrugeren, der gerne vil signalere god stil og bevidste valg.
Denne gruppe er meget bevidst om, hvad andre tænker, og de deler gerne den gode stil på sociale medier.
Denne gruppe kan let overtales til at træffe bæredygtige indkøbsvalg ved at give dem smukke emballager, god storytelling om produkterne - og i det hele taget hjælpe dem til at se godt ud, mens de handler bæredygtigt.
De opsøger sjældent ekstra information om virksomheden, men de tænder på de rigtige symboler, mærkninger og signaler.

Den prisbevidste

En meget stor del af de unge er prisbevidste. SU'en og elevlønnen skal række langt, og derfor går mange efter de billigste varer.
Mange giver dog gerne en lille smule ekstra for fx økologi, hvis det får dem til at føle sig godt tilpas.
Denne gruppe kan overtales til at træffe bæredygtige indkøbsvalg, hvis de kan optjene point, deltage i konkurrencer, modtage særlige tilbud eller andet der bidrager til følelsen af at gøre en god handel.
Tænk som forbrugerne. Så får du succes med at afsætte dine bæredygtige produkter og bygger et nyt ståsted i fremtidens marked.