Fortsæt til indhold

VVS-firma i Skjød udvider til Hammel

Der er travlhed i blandt andet VVS-branchen. Det kan mærkes lokalt

Samfund
Erling Baastrup

Morten Helle Aagesen har siden 2012 haft sin VVS-virksomhed på Kirkeskovvej i Skjød. Her efter fire år er der fire medarbejdere. Men nu ekspanderes der yderligere, idet der er kommet en afdeling i Hammel. Det er på Anbækvej, hvor Henrik Pasgaards lokaler blev ledige.
”Henrik ringede og spurgte, om jeg var interesseret i at overtage bygningen, idet Henrik var startet i Randers i Jydsk Termograficenter,” fortæller Morten Aagesen, der tog mod tilbuddet: ”Jeg har på to messer i Hammel mærket, at folk var interesseret i, hvad vi går og laver.”
Det har betydet, at der en kommet en del kunder fra Hammel, så det er godt at kunne have lager begge steder. Firmaet opererer nu over store dele af Jylland. Det drejer sig om VVS-arbejde og blik, men også energioptimering.