Thorsø plukkede planter til kunstprojekt
Thorsøborgerne har netop leveret deres første bidrag til det lyskunstprojekt, kunstneren Jette Hye Jin Mortensen i løbet af de næste måneder laver til byen.
Sammen med kunstneren og naturvejleder Vibe Søndergaard Jensen fra Favrskov Kommune gik man en tur rundt ved søen og ad Kærlighedsstien og indsamlede planter undervejs.
"Det var en spændende tur. Vi fik ikke kun samlet planter, vi fik også rigtig meget at vide om naturen omkring os. Vibe Søndergård er en fantastisk god formidler," fortæller formanden for Thorsø Håndværker- og Borgerforening, Martin Bjerregaard Jensen.
Turen sluttede ved Pavillonen, hvor der blev lavet frikadeller over bål af de spiselige urter og planter, der var samlet ind.
Samtidig blev der kigget på planterne og valgt nogle ud til kunstværket "Engen", der skal opsættes ved Pavillonen.
En del af planterne blev presset, og nogle af dem vil blive bevaret for eftertiden i skulpturen.
Jette Hye Jin Mortensens værk består af tre dele: "Lynet i Søen", der er et egetræ placeret ved søen. Træet er dækket af glasfiber og et selvlysende farvepigment, der gør, at træet ligner et blåt, lysende lyn om natten.
"Ildtræerne", der er kobberinstallationer med organiske solceller og LED lys placeret langs Kærlighedsstien. "Engen", der er en lav bænk i beton med indstøbte tørrede planter og silkechiffon underbelyst af LED-lys placeret ved Thorsø Pavillon. Værkerne forventes indviet i foråret 2017.