Søndagens optog er altid noget af en oplevelse
Folk rundt omkring i Allingåbro har længe været i fuld gang med at forberede indslag i optoget
Det er aldrig til at vide, hvad der kommer med i Heksefest-optoget. Det er folk nemlig ikke meget for at røbe.
“Det er nogle fantastiske udklædninger, man kan se, og folk plejer at være lidt hemmelighedsfulde, så man ikke stjæler ideer fra hinanden”, smiler Laila Emdal fra Heksefestudvalget.
Orgelflyttere i optog
Et er sikkert, nemlig at folk har forberedt sig godt, at Randers Pigegarde går i spidsen for optoget, at det foregår søndag eftermiddag og at Orgelflytterforeningen er med i optoget.
Laila Emdal kender ikke oprindelsen på Orgelflytterforeningen, men hun ved, at et nyt medlem af foreningen får fornøjelsen at sidde på traileren i optoget sammen med et klaver. De øvrige medlemmer, alle mænd, går bagefter i deres stiveste puds, kjole, hvidt og høj hat, sammen med deres kærester og hustruer der også er trukket i deres fineste dress.
“Det er en dejlig tradition, og skønt at folk bliver ved med at bakke op.”
Læs også: Heksefest i Allingåbro: ACC byder igen på cykelløb for alle
Musik er årets tema
Hvert år udstikker Heksefestudvalget et tema, og i år er det “Musik”.
Sidste år deltog også CAD Old Timers med skønne gamle biler, og de har meddelt, at de også stiller op i år.
Optoget starter klokken 13 ved centralforeningen.
Læs også: Heksefest i Allingåbro: Tryllerier og Dansktop