Fortsæt til indhold

Gramser fyrene på dig?

Lokalavisen Skanderborg har snakket med piger på Smukfest om deres oplevelser med at blive gramset på

Samfund
Af Mathias Obdrup og Jonas Wrede Hansen

På årets Roskilde Festival var der flere piger, som følte, at fyrene var lidt for venlige til at kærtegne dem med et klap i numsen eller med det der var værre. Lokalavisen Skanderborg har derfor været en tur på campingområdet KærligHeden på Smukfest for at høre, om piger på dette års festival i Skanderborg har været udsat for lignende episoder.

Anna Støvring, 19,: "Jeg synes faktisk, at alle folk har været utrolig søde til koncerterne. Jeg har ikke set så mange, der har gramset. Mere at folk har taget sig af hinanden, hvis der har været mange mennesker og den slags."
Cecilie Corneliussen, 18,(Tv.) og Camilla Laulund Olsen, 17,(Th.): "Inde til koncerterne kan man godt mærke, men der bliver også gramset en del herude på KærligHeden. I år er det jo blevet forbudt at råbe 'Tigermis', når folk spiller ølbowling, så i stedet bliver der råbt ”Baywatch”. Det betyder, at man må gramse eller klaske på røven af dem, der kommer forbi. Det er lidt over stregen.”
Victoria Bækkel Villefrance Petersen: ”Det har ikke været så slemt. Min veninde og jeg fik begge et klap i numsen til Lågsus i P3-teltet, men jeg tænkte ikke så meget over det. Jeg havde fået lidt meget at drikke.”