Chris Anker kører i Kjellerup
Jakob Fuglsang, Lars Bak og Chris Anker Sørensen klar til kamp mod den danske elite
Der er ingen tvivl om, hvor favoritværdigheden ligger, når der nu på fredag køres gadeløb i Kjellerup.
Det er lykkedes at få Danmarks tre helt store profiler til start - nemlig OL-sølv vinderen Jakob Fuglsang, sidste års vinder Lars Bak og sidste års Danmarksmester Chris Anker Sørensen fra Hammel.
Største favorit er nok Jakob Fuglsang, som må siges at være i storform og med selvtilliden helt i top oven på den fantastiske OL sølvmedalje.
Favoritværdigheden får Fuglsang dog ikke alene, da sidste års vinder af Designa Grandprix, Lars Bak også har meldt sin ankomst. Lars vandt løbet i suveræn stil sidste år og har meldt ud at han kommer til Kjellerup for at vinde igen.
Chris Anker meddeler også, at han er ved at finde formen igen efter Touren. Han vist sig som en vigtig hjælper for Fuglsang til OL, men i Kjellerup vil Chris selv prøve lykken, og han håber på et hårdt løb på den krævende rute i Kjellerup midtby. Chris vil unægtelig forsøge at springe feltet på den korte bakke som skal passeres 42 gange.
Når man kigger på startlisten, ser man hurtigt, at det bestemt ikke bliver en nem opgave for en af de tre at vinde. Den største udfordrer må være den tidligere Saxo Bank rytter Troels Vinther, der nu kører for Riwal Platform Cycling Team. Troels har vundet Design Grandprix to gange, så han ved om nogen hvordan dette løb skal køres.
Alex Rasmussen springer også i øjnene som et godt bud, men her er det store spørgsmål om bakken bliver for hård for Alex i længden. Den tidligere OL sølvvinder på bane og flere gange vinder af det Københavnsk 6-dagsløb er lynhurtig i en spurt, så ham skal man ikke tage med hjem til stregen.
Det bliver også meget spændende at følge Bjarne Riis´ nye hold Team Virtu PRO – VéloCONCEPT, der kommer 7 mand stærke, hvor Bjarnes søn Thomas Nybo Riis har vist rigtig god form på det sidste. Han kunne med det stærke hold i ryggen, trække det længst strå i finalen, og hvem ved, måske kommer farmand Riis og styrer tropperne rundt i Kjellerups gader.
Løbet køres på en lukket 1,5 km. Rute. Rytterne køre en time plus 10 omgange, på den meget publikumsvenlige rute.