Mange borgere til møde om oplevelsessti
Der blev serveret chokolade og kage og givet kulturinformation til møde om oplevelsessti på Chokoladebakken
Der blev serveret kage og varm chokolade på en flot sommerdag, da der søndag var arrangeret en tur på den oplevelsessti mellem Fjellerup og Bønnerup, som skal realiseres i 2017.
Omkring 50 borgere havde taget imod opfordringen om at høre mere om Kulturby 2017 projektet med en oplevelsesti og var gået eller cyklet ud til Chokoladebakken i skoven.
Her blev der først orienteret om, hvor langt man er kommet med planerne om at involvere kunstnere i en oplevelsessti langs kysten mellem Fjellerup og Bønnerup med inspiration fra “Sculptures by the Sea” i Aarhus.
Efter Bent Sølysts orientering serverede Kirsten Bjerg fra projektgruppen passende varm chokolade og kage til deltagerne på Chokoladebakken.