Fortsæt til indhold

Borgmester og MF'er trækker i arbejdstøjet hos Kafé Kolind

Syddjurs borgmester Claus Wistoft og Socialdemokratiets lokale MF'er Leif Lahn Jensen i sving i køkkenet på mandag

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

Mandag 19. september får Kafé Kolind besøg af to politikere - folketingspolitiker Leif Lahn Jensen, valgt for socialdemokratiet på Djursland og borgmester Claus Wistoft fra Venstre.
Baggrunden er den landsdækkende årlige begivenhed 'Frivillig Fredag', som afholdes fredag 30. september. Ved arrangementet i Kolind Hallen den dag vil Kafé Kolind også vil være repræsenteret.
Caféen vil imidlertid gerne på sin egen måde hylde sine egne mange frivillige.
Caféen har derfor for at skabe opmærksomhed omkring frivilligheden i almindelighed og egne frivillige i særdeleshed, inviteret Claus Wistoft og Leif Lahn Jensen til at besøge caféen 19. september om formiddagen.
De to politikere vil på 'frivilligbasis' gå til hånde, blandt andet i køkkenet sammen med de øvrige frivillige og ansatte, der er på caféen.
Kafé Kolind modtog i 2013 Provstiets Pris ved Syddjurs Award for caféens enestående indsats overfor borgere, der lever på kanten af vores samfund og som med Kafe Kolind møder varme hænder og hjerter og et tilhørssted også når det er svært at være i livet.
Med prisen, 8.000 kroner, ville provstiet gerne give en konkret håndsrækning og anerkendelse af dette store stykke arbejde.

Claus Wistoft skal i arbejdsprøvning hos Kafé Kolind på mandag. Foto: Lars Norman Thomsen