Fortsæt til indhold

Lokal profil tiltrækker nye bankkunder

Djurslands Bank oplever en rekordstor tilgang af nye kunder og har haft en højere basisindtjening end forventet

Samfund
Af Martin Schultz

Vi oplever, at det er bankens lokale profil, der tiltrækker de mange nye kunder. Vi gør meget for at være synlige i de markedsområder, hvor bankens filialer ligger.”

Det siger bankdirektør Lars Møller Kristensen, Djurslands Bank, som kan glæde sige over, at tilgangen af nye kunder i 2016 har været på et rekordhøjt niveau og omkring 40 procent højere end samme periode sidste år.

Djurslands Bank har i de sidste mange måneder satset hårdt på at synlighed i sine kerneområder, hvor bankens medarbejdere har været på gader og stræder med bankens ”kaffebil”, et folkevognsrugbrød fra først i 70'erne med budskabet ”Banksnak glider bedre ned over en kop kaffe”. Banken har hovedsæde i Grenaa og har i alt 16 afdelinger på hele Djursland, i Aarhus og i Aarhus-området.

Banken glæder sig også over, at der de seneste måneder har været større aktivitet på det private boligmarked med flere bolighandler, samt øget aktivitet på finansiering af om- og tilbygninger. Det vidner om en forsigtig optimisme blandt bankens kunder.

Øget aktivitet

Djurslands Bank har netop fremlagt sit regnskab for 1. halvår 2016 og resultatet før skat er på 38,7 mio. kr., hvilket er højere end forventet. Egenkapitalforrentning før skat er på 8,8 procent, og begge tallene anses af bankens bestyrelse som tilfredsstillende i det nuværende nulrentemiljø.

Djurslands Banks basisindtjening for 1. halvår 2016 lander på 46,9 mio. kr. Basisindtjeningen er højere end forventet og har baggrund i en øget aktivitet i bankens markedsområde samt en markant stigning i tilgangen af nye kunder.
Bankens har haft en lavere indtjening på nettorente- og gebyrindtægter i 2016.

”Det er en konsekvens af, at der i 1. halvår 2015 var tale om en decideret konverteringsbølge, som Djurslands Bank og bankens kunder tog meget aktiv del i. Det fortsat lave renteniveau og den øgede priskonkurrence i markedet påvirker herudover også bankens indtægter i negativ retning,” siger Lars Møller Kristensen.

Forventninger til resten af 2016

Bankens forventninger til basisresultatet i andet halvår er på et lavere niveau end det realiserede resultat for første halvår. Baggrunden er, at aktieudbytter alene indgår i 1. halvår samt, at det lave renteniveau fortsat vil lægge et pres på renteindtægterne fra bankens udlån og obligationsbeholdning.

Hertil kommer, at hovedparten af alle investeringsforeninger har afskaffet tegningsprovisionerne i forbindelse med kundernes handel med investeringsbeviser, hvilket også påvirker bankens basisindtjening negativt.

Med baggrund i det realiserede resultat for 1. halvår, fastholdes de tidligere udmeldte forventninger til et basisresultatet for året (før kursreguleringer, nedskrivninger på udlån og skat) i niveauet 75 til 90 mio. kr.