Fortsæt til indhold

Stærk slutspurt sikrede sejr til Hornslets håndbolddamer

Hornslet IF vandt med 26-23 over VRI i sæsonpremieren i damernes 3. division i håndbold

Samfund
Af Martin Schultz

Så kom håndbolden endelig i gang, og Hornslet IF's divisionsdamer kom godt i gang med en sejr på 26-23 over VRI i Bellevuehallerne i Risskov.
Det meste af kampen var et meget lige opgør, men med 16 minutter igen var Hornslet IF kommet bagud med fire mål.
”Vi gik over til en mandsopdækning af VRI's farligste bagspiller og skiftede ud på målmandsposten. Vores nye målmand Ida Egendal afløste Maria Pape og gjorde det rigtig godt i slutningen af kampen og det gjorde, at vi kom oven på igen mod en modstander, som vi forventer vil ligge i den bedre halvdel af rækken,” siger Hornslet IF's træner Max Christensen.
Som en typisk premierekamp var det en lidt rodet affære med en del nerver på, men alt i alt er Max Christensen godt tilfreds med sit holds indsats.
”Det var en godkendt indsats. Vi stod rigtig godt og det var fint, at vi kunne vende kampen og få en sejr til slut.”

Forventer et stærkere hold end sidste år

Hornslet IF's divisionsdamer spillede en flot sæson sidste år, hvor holdet blev nr. 2 i 3. Division og kom med i oprykningsspillet, dog uden at kunne spille sig frem til den helt afgørende oprykningskamp.
I forhold til sidste år må Max Christensen undvære bagspilleren Maria Møller, som er i lykkelige omstændigheder, og Ann Ørum, som er skadet. Også Maj Søgaard er endnu ikke spilleklar på grund af en skade.
Af nye spillere kan Max Christensen mønstre Therese Due, som er vendt tilbage efter et ophold i USA. Ida Egendal er en ny målmand med en fortid i Hornbæk SF, og så kommer de to U18 spillere af egen avl, Line Meyn og Ida Nielse,n til at spille med på det bedste hold.
”Ida Nielsen er kun 1. års U18 spiller, men har gjort det så godt, at vi har rykket hende op i Divisionstruppen,” siger Max Christensen, som kunne se Ida Nielsen kvittere med tre mål i premierekampen mod VRI.
”Jeg mener, at vi står lige så stærkt med dette hold som vi gjorde sidste år. På sigt mener jeg, at vi i år har et endnu bedre hold,” siger Max Christensen.
Hornslet IF skal næste gang i kamp søndag 2. oktober kl. 16.00 mod Aarhus Fremad på hjemmebanen i Hornslethallerne.