Worth Keeping ApS skifter magisk univers - fra 3D til 4D
Iværksættervirksomheden ude i skoven mellem Kolind og Rønde går fra 3D postkort til 4D
?Indehaverne af virksomheden Worth Keeping ApS på Ydesmindevej mellem Kolind og Rønde, grafikeren Janne Damborg, 44, og fotografen Anne Steen, 50, er kendt all over the world for deres magiske og levende 3D postkort af dyr i mange afskygninger og med stor og unik dybde i billederne.
Makkerparret fandt for små ti år siden ud af, at de kunne noget sammen og trickede på hinandens ideer og ildhu
Det førte i 2009 til etableringen af Worth Keeping, hvor 3D postkortet skulle vise sig at blive det store dyr i åbenbaringen både på det nationale marked, men sandelig også på flere af de store udenlandske, ikke mindst i USA.
Fra 3D til 4D
Sideløbende med den forretningsmæssige succes har duoen brugt krudt på at skabe grundlaget for flere varer på hylderne. Det magiske 3D-univers har fået en storesøster i form af et endnu mere besættende 4D-univers med video, lyd og hele svineriet.
“Alle vores 3D postkort er blevet 4D,” forklarer Janne Damborg.
“Vi kan nu tilbyde verdens eneste 4D kort,” supplerer Anne Steen.
“Prøv lige at downloade (hente/overføre, red.) vores gratis app 4Dscan (app = applikation, et lille hjælpeprogram, som man downloader til sin iPhone, hvorefter man får en særlig brugerflade, designet netop til den funktion, man ønsker, red.) fra Google Play eller App Store til din iPhone,” lyder det fra Janne Damborg henvendt til skriverkarlen. Som sagt, så gjort. Virkningen er berusende.
Landmand toner frem
Et scan på billedet på den tomme en liters mælkekarton, som Janne Damborg stiller på bordet, og vupti toner en video frem på skriverkarlens iPhone, hvor en landmand fortæller om mælkens vej fra ko til butik, hvor budskabet helt tydeligt er det nutidige buzzword 'bæredygtighed'.
“Du kender måske helsidesreklamen for årets Northside Festival. Den har blandt været i Gaffa. Prøv at scanne den via din iPhone,” anbefaler Anne Steen.
“Du kan også lige prøve at lytte til Christopher i 4D. Scan her på Aqua D'or flasken,” lyder det med begejstring og nærmest synkront fra de to kvinder.
“Vi har været involveret med vores produkt i alle tre nævnte eksempler,” siger Anne Steen.
“Kort fortalt består overgangen fra 3D til 4D i, at vi rent virtuelt (kunstig, tilsyneladende eksisterende; som ligner noget virkeligt, men som er skabt ved hjælp af computerteknik, red.) har lagt et ekstra lag oven på virkeligheden og givet vores kort en ekstra dimension med både levende billeder og lyd, så det er jo lige ved, at vi skal kalde det 5D,” supplerer Janne Damborg smilende.
Begge har store forventninger til det nye produkt, som de ser som en naturlig udløber af 3D.
“Konkurrencen på markedet for 3D kort er blevet hård, ikke mindst i Østen, så rent forretningsmæssigt var det vigtigt, at vi fandt på noget nyt,” siger Anne Steen, der sagtens kan se lokale virksomheder og iværksættere bruge 4D i deres markedsføring på både print og digitalt. På denne måde kan alt fra brochurer, skilte og logoer gøres levende med 4Dscan app-en.