Kan du lave en lige plovfure?
Pløjedag på Dansk Landbrugsmuseum Gl. Estrup søndag 25. september
Den står på hyggepløjning på Dansk Landbrugsmuseum Gl. Estrup på søndag 25. september klokken 10-16. Forældrene kan blandt andet prøve at trække en særlig plov, mens barnet eller børnene styrer. Hvis man har lyst til at pløje rigtigt, vil det også være muligt.
"Det sker under kyndig vejledning og kontrol", hedder det fra landbrugsmuseet i en pressemeddelelse.
I det hele taget kan man komme helt tæt på pløjere, traktorer og heste og få svar på spørgsmål om det at pløje, enten det nu er med hest eller med traktor.
Pløjning har været og er en så stor del af landmændenes arbejde med jorden, at der siden 1820 har været arrangeret pløjekonkurrencer og pløjedemonstrationer i Danmark.
"Så kom og få en snak med dygtige fagfolk, der gerne vil fortælle og demonstrere deres faglige færdigheder."