Fortsæt til indhold

Penge til Danmarks Jægerforbund fra Friluftsrådet

Danmarks Jægerforbund ved Kalø blandt 14 modtagere som har fået tilsagn om støtte fra udlodningsmidler til friluftsliv i tre år

Samfund
Af Lars Norman Thomsen

I 2017 starter 14 naturvejlederprojekter, som har fået tilsagn om støtte fra udlodningsmidler til friluftsliv på Friluftsrådets bestyrelsesmøder d. 18. juni og 6. september 2016.
Projekterne bidrager hver især til at styrke naturformidlingen lokalt rundt om i landet og nyudvikle naturvejledningen i Danmark. Støtten er givet via 3-årige løntilskud til naturvejlederprojekter.
Byfriluftsliv, Naturfremmede og Børn & Unge er de tre kategorier som Friluftsrådets bestyrelse i 2015-2017 har valgt at fokusere særligt på i uddelingen af løntilskud til naturvejledere.
Blandt de 14 er Danmarks Jægerforbund, der nu er kommet på plads i nye og moderne lokaler ved Kalø.
Derimod er Karpenhøj Naturcenter ikke blandt de 14 modtagere. 1. januar 2016 blev DGI Karpenhøj til en selvejende institution med navnet Karpenhøj Naturcenter. Centeret er en fusion af Naturcenter Syddjurs og DGI Karpenhøj.
Allerede på nuværende tidspunkt har Karpenhøj Naturcenter haft først prikkerunde på grund af manglende økonomisk grundlag.