Fortsæt til indhold

Letbane lægger skinner over Skibbrogade

På fredag går arbejdet med at lægge skinner over Skibbrogade i gang

Samfund
Arkiv

Aarhus Letbane indleder på fredag arbejdet med at lægge skinner over Skibbrogade over for Skolegyde. Skibbrogade er det næstsidste kryds i Aarhus, hvor der skal lægges letbaneskinner, oplyser Aarhus Letbane i en pressemeddelelse.
Arbejdet udføres i to faser af hver cirka to ugers varighed:
Først i den ene halvdel af vejen - derefter i den anden halvdel.
På den måde kan fodgængere og cyklister fortsat benytte Skibbrogade, som til gengæld lukkes for biltrafik.

Kan give støjgener

For at reducere generne for trafikanterne har Aarhus Kommune givet tilladelse til, at der må arbejdes om natten. Særligt sent fredag aften og nat vil det kunne give støjgener, når der skal skæres og graves asfalt op.
I løbet af weekenden forventes denne del af opgaven at være afsluttet. Herefter skal der støbes beton og lægges skinner i halvdelen af krydset.
Dette arbejde vil cirka tage to uger, derefter udføres arbejdet på samme måde i den sidste halvdel af krydset.
Mens arbejdet udføres, opstilles der trafiktavler omkring arbejdsområdet, som viser trafikanterne vej rundt om arbejdspladsen.
I begge faser af arbejdet bliver det forbudt for bilister at benytte Skibbrogade. Det vil heller ikke være muligt at køre fra Dokk1 frem mod Skibbrogade.
Bilister skal i stedet benytte Mindet, når de forlader Dokk1.
Opgaven med at lægge skinner over Skibbrogade forventes afsluttet med udgangen af november.