"Brixtofte var en helt usædvanlig politisk begavelse"
Nyheden om Peter Brixtoftes død har gjort et stort indtryk på rigtig mange mennesker. Også på Ole Bondo Christensen (S), der er borgmester i Furesø Kommune - og altså dermed også i Farum, hvor Peter Brixtofte var den ubestridte bykonge som borgmester fra 1985 til 2002.
"Det er med sorg, at jeg her til aften har modtaget nyheden om Peter Brixtoftes død. Peter Brixtofte var en helt usædvanlig politisk begavelse. Han var vidende, visionær og kreativ og ofte forud for sin tid. Han tog fat i integrationsopgaven før andre og var levende optaget af, at alle skulle med og have en chance. Samtidig talte han enhver form for fremmedangst midt imod", skriver Ole Bondo i en pressemeddelelse tirsdag aften.
Læs også: Peter Brixtofte er død
Peter Brixtofte beskrives af mange, som en mand, der havde begge ben solidt plantet på jorden. En mand, alle var på fornavn med - og en mand, der mest af alt elskede den by, han var borgmester i.
"Brixtofte kendte hele Farum, og var på fornavn med de fleste. Han brændte for at udvikle byen til gavn for borgerne. Hvis en borger kom til Peter med et personligt problem, lå det ham på sinde, at kommunen gik ind for at hjælpe hurtigt og omsorgsfuld. Ære været hans minde", skriver Bondo i sin pressemeddelelse.