Djursland med blandt 41 vælgerforeninger
Den fælles partiforening for Norddjurs, Syddjurs og Randers repræsenterer en af de 41 vælgerforeninger, som Nye Borgerlige er kommet i mål med inden weekendens landsmøde
Nye Borgerlige har registreret 2.773 medlemmer landet over. I de sidste par måneder har partiet fået i omegenen af 1.000 nye medlemmer.
På Djursland er Nye Borgerlige godt med, idet partiet tidligere på året fik dannet en vælgerforening, der indtil videre er fælles for Norddjurs, Syddjurs og Randers.
Vælgerforeningen, der har ?Rasmus Haulrik Andersen, Tåstrup ved Feldballe, som formand, er en af blandt 41 vælgerforeninger landet over - nogle af dem dækker flere kredse i set i et kommende folketingsvalgs perspektiv, som det også er tilfældet med vælgerforeningen Norddjurs, Syddjurs og Randers, der dækker to kredse.
Nye Borgerlige har hidtil haft størst succes med at danne vælgerforeninger på Sjælland, mens det kniber mere i Vest- og Nordjylland. Målet er 68 vælgerforeninger på landsplan. Det vil ifølge partiets næstformand Peter Seier Christensen sikre, at Nye Borgerlige dækker hele Danmark.
Ifølge partiet er der efterhånden fyldt godt op med vælgerforeninger på Sjælland, mens det fortsat ser tyndt ud i Vest- og Nordjylland. Partiets næstformand, Peter Seier Christensen, sagde for godt en måned siden, at partiet skal have 68 lokale vælgerforeninger for at være dækket over hele landet.
Ni byrådsmedlemmer
På landsplan har Nye Borgerlige ni byrådsmedlemmer. Alle overløbere fra andre partier eller borgerlister.
På Djursland har ingen af de nuværende 54 byrådsmedlemmer ytret et gram af ønske om, at Nye Borgerlige kunne være en mulighed til at få en ny platform til at få kickstartet den politisk karriere.
De tre løsgængere, i Norddjurs Harald Grønlund (tidligere Liberal Alliance og før da Venstre) og Helle Plougmann (tidligere SF, Enhedslisten og senest Socialdemokratiet) - og i Syddjurs Anette Quist Busk (tidligere Socialdemokratiet i flere omgange og Borgerlisten), skal selvfølgelige finde ny politiske venner, hvis de skal have en kinamands chance for at blive genvalgt ved Kommunalvalget 21. november 2017.
Både Helle Plougmann og Anette Quist Busk kommer til at skulle vride deres nuværende politiske grundholdninger totalt af led for at foretage et hop til Nye Borgerlige. Så de to er udelukket.
Harald Grønlund vil også få svært ved at overbevise sig selv om en fremtid hos Nye Borgerlige. En tur fra liberale Venstre over neoliberalisterne Liberal Alliance og videre et til nykonservativt parti ser svær ud.
Dog er tidligere byrådsmedlemmer hos Venstre og Liberal Alliance nu blevet medlemmer hos Nye Borgerlige. Vel dybest set, fordi de er ligeglade med, at der rent historisk er stor forskel på liberalisme og konservatisme.