Fortsæt til indhold

Dygtig sporhund fælder teenage-indbrudstyve

To unge mænd begik indbrud to forskellige steder i Ebeltoft

Samfund
Arkiv

Natten til fredag blev to unge mænd på 16 og 17 år snuppet af politiet og sigtet for at have begået indbrud på to forskellige adresser i Ebeltoft.
Det var især en dygtig sporhund, der var med til at fælde de unge mænd.
En 49-årig mand kontaktede politiet klokken 00.27, da han havde hørt noget larm og to personer tale sammen ved Havrevangen i Ebeltoft.
Da han gik hen til huset, så en enkelt person løbe fra stedet, hvorefter han opdagede, at vinduet ind til soveværelset stod åbent.
Østjyllands Politi, som har haft stor fokus på indbrud den seneste tid, sendte straks to patruljer til stedet - heriblandt en hundepatrulje, som begyndte at gå spor i området.
Ikke så langt fra huset fandt de to unge mænd, som var i besiddelse af tyvekoster i form af øl, sodavand og noget værktøj.
Det var dog ikke umiddelbart til at finde ud af, hvor tyvekosterne stammede fra, så hunden blev igen sat til at gå spor, og kort efter fandt den frem til et andet gerningssted på Granvej i Ebeltoft.
Her var et skur blevet brudt op, og der var netop stjålet øl, sodavand og værktøj, som blev leveret tilbage til den rette ejermand.
På det første gerningssted havde den anden patrulje i mellemtiden konstateret, at der formentlig var anvendt et koben til at brække soveværelsesvinduet op, men da de to mænd ikke var i besiddelse af noget indbrudsværktøj, blev hunden endnu engang sat til at gå spor.
Og sørme om den dygtige hund ikke cirka 100 meter fra det første gerningssted fandt et koben, der var blevet smidt i et buskads.
Begge unge mænd er blevet sigtet i sagen, men den 16-årige bliver fredag fremstillet i grundlovsforhør, da han er kendt for lignende kriminalitet.
dp