Fortsæt til indhold

Psykisk syge serverer kaffe med et smil

Gallo to-go er navnet på en ny socialøkonomisk kaffebar i midtbyen. Her vil psykisk syge servere kaffe med et smil

Samfund
Jeppe Kristensen

Der arbejdes på højtryk for at blive klar til den store åbningsdag for den socialøkonomiske virksomhed Gallo Huset.
Huset, der oplyser om alt indenfor psykiatri, flytter nemlig fra hjørnet af Randersvej og Nørregade hen til Nørre Allé 30 få meter fra Rema 1000.
“Vi har i et stykke tid været på udkig efter et nyt sted, hvor vi kan bo. Et sted, hvor vi kan være på gadeplan, gennemsigtige og frem for alt ikke være flove over, hvem vi er,” fortæller leder af informationscaféen Anne Marie Bosley.
Ikke nok med at Gallo Huset flytter, så åbner organisationen også en kaffebar i stueetagen på den nye adresse.
Gallo to-go kommer kaffebaren til at hedde.
Her skal de psykisk lidende brugere af den sociale virksomhed servere økologiske, fairtrade mokkabønner til de kaffe-hungrende aarhusianere.
“Det har faktisk en perfekt beliggenhed ved siden af Rema 1000. Der er et par hundrede meter til de nærmeste kaffebarer, så vi synes virkelig, at der er brug for en kaffebar her i området,” siger Anne Marie Bosley og tilføjer:
“Med Gallo to-go har vi mulighed for at give noget glæde og stolthed til dem, som kommer til at stå bag kaffebaren.”
Én af dem, som kommer til at lange fairtrade kaffe over disken på Gallo to-go er Vinnie Lund, 42 år.
Og hun glæder sig til at komme i gang.
“Det er så dejligt, at jeg kan mærke, at der er brug for mig her. Jeg har tidligere haft erfaring med at stå bag disken og servere kaffe, så jeg er overhovedet ikke nervøs for det. Jeg glæder mig bare,” siger Vinnie lund, der har diagnosen skizofreni.
Samme lidelse har Maria Birn.
Hun synes også, at det er positivt, at den socialøkonomiske virksomhed udvider butikken.

Alfa og omega med kontakt

“Jeg er naturligvis spændt. Det bliver så fedt at lave kaffe og byde kunderne velkommen til kaffebaren,” fortæller Maria Birn, 40 år, der skal arbejde 20 timer om ugen bag disken på Gallo to-go.
Og det kan give god mening at give psykisk syge ansvar. Således mener lederen af Gallo Huset, atkaffebarsinitiativet kan hjælpe nogle af brugerne tilbage på arbejdsmarkedet.
“For nogen vil det være et springbræt ud på arbejdsmarkedet. For andre vil det give noget værdighed og livskvalitet i hverdagen,” siger Anne Marie Bosley, som suppleres af Maria Birn:
“Det er alfa og omega, at vi - med socialt sammenvær og arbejde - bevarer kontakten til normaliteten.
Og det gør vi blandt andet ved at stå med ansvaret for Gallo to-go. Vi skal lave en god kop kaffe, være serviceminded og samarbejdsvillige.”