Se hvor de graver
Store forhåbninger om historiske fund på 60.000 m² stort areal i Asminderød i Nordsjælland
I denne og næste uge er Museum Nordsjælland i fuld gang med en arkæologisk forundersøgelse af ca. 60.000 m², svarende til 12 fodboldbaner, i den sydlige del af Asminderød.
Arealet skal bebygges med boliger, men før byggearbejdet kan komme i gang, skal der graves en masse render for at se, hvad der ligger under mulden.
"Vi håber at finde spor fra tidligere beboere i form af bopladser, gravpladser, aktivitetsområder eller lign. Andre steder i Nordsjælland har vi haft stort held med at lokalisere bopladser fra jernalderen omkring de historiske landsbyer," fortæller Esben Aarsleff, afdelingsleder for arkæologi på Museum Nordsjælland i en pressemeddelelse.
Det samme kunne vise sig at være tilfældet i Asminderød.
"Vi befinder os godt 200-300 meter fra landsbyen. Bopladserne ses ofte på forhøjninger og bakketoppe, men det skifter fra periode til periode, hvor man har foretrukket at bosætte sig," oplyser han.
I nogle perioder har man næsten boet med fødderne i vandskorpen, hvorimod man i andre har lagt husene på de højeste steder.
Der er tidligere fundet en kværnsten fra bronze- eller jernalder på arealet, og da der desuden ligger både en markant bakke og flere mindre mosehuller, har Esben Aarsleff sammen med arkæolog og feltleder Louise Lund Johansen store forhåbninger til at få et spændende udbytte af den forestående jagt.mt