Fortsæt til indhold

Forfatter Jan Sonnergaard er død

Genlæs artiklen fra februar i år, da lokalavisen Det Grønne Område tog med Jan Sonnergaard på en tur rundt i hans 'barndommens land'

Samfund
Tekst og foto:Pernille Borenhoff

Nogle forfattere har svært ved at udtrykke sig i tale og vil helst holde sig til det skrevne ord. Det gjaldt ikke for Jan Sonnergaard, der i dag er død under et ophold i Beograd - 53 år gammel. Hans evne til at registrere, huske og genfortælle var eminent, så en tur gennem Virum og Søllerød med ham ved sin side blev på en kold februardag i år til en levende tur down memory lane.

Teknikerbyen. Da Jan gik i 8. klasse på Fuglsanggårdskolen var han i erhvervspraktik på Det Grønne Område, der dengang havde lokaler i Teknikerbyen på Skodsborgvej. Ikke langt fra Jans hjem på Geelsvænget i Virum. Jans mor arbejde i en længere årrække som annoncesælger på avisen, og det var naturligt, at den allerede dengang meget skrivende Jan kom i praktik her. "Det var ret cool. Jeg blev sendt ud på opgaver, som om jeg var en voksen journalist. Jeg interviewede Johannes Møllehave, og jeg lavede en kendt journalistisk fejl. Nemlig at fejl-citere ham. Således spidsede jeg lige en af hans sætninger lidt til, og lod ham sige, at et af hans børn var gået fra folkeskolen til Bernadotteskolen, og at han var meget glad for dét. Dette havde Møllehave aldrig sagt, og hans barn var i realiteten gået ud af Bernadotteskolen igen, og var kommet tilbage i folkeskolen. Der kom et væld af læserbreve, det man på nudansk kalder en shitstorm. Det lærte jeg meget af, det var sidste gang, jeg lavede den fejl. Siden da har alle fået lov til at gennemse mine artikler inden de kommer videre i systemet. Jeg lærte meget på den uge, ikke mindst at man skal lade folk se, hvad de bliver citeret for, inden man trykker det," siger han. Jan Sonnergaard drømte dengang om enten at blive journalist eller kok. "Jeg havde allerede skrevet meget for skolebladet på Fuglsanggårdskolen og for FDF-bladet."
Søllerød Kro. Kok blev Jan ikke, men han har haft en livslang beundring for Søllerød Kro, hvor han kom med sine forældre, da han var barn. Og her blev hans konfirmation fejret. "Søllerød Kro har altid haft en høj kvalitet. Dengang var det et af de eneste højkvalitets-spisesteder i Danmark. Selvom man i dag ville synes, at det var noget kromad, så var det meget moderne dengang. Det var noget med snegle, mange tout ærter og bearnaise," husker han. Jan Sonnergaards mor var en god kok, og det er fra hende hans interesse for mad stammer. "Jeg har siden været på Søllerød Kro mange gang, og skal jeg imponere nogen, så er det her, jeg inviterer dem hen. Jeg har mange gange prøvet at score kvinder ved at invitere dem til Søllerød Kro. Maden er altid i top. Det er et sikkert valg, uden at det er forudsigeligt, og man er altid sikker på, at gæsterne er tilfredse.” Da Jan gik i gymnasiet, havde en af hans skolekamerater et job som opvasker på kroen, og han overvejede selv, om han skulle prøve at få et job her. Men det blev aldrig til noget, ligesom drømmen om at blive kok blev ved tanken. "Faktisk kan det at være kok minde om at skrive. Du skal skabe et eller andet, der har appel. Enten til læsere eller gæster. Man skal både kende traditionen, kunne håndværket og være i stand til at finde på nyt." Jan Sonnergaard er stadig glad for at lave mad og for at gå ud at spise. "Jeg har været på alle de danske Michelin-restauranter og skrevet om dem," siger han.
Reprisen. “Dengang jeg var barn og ung, var der to lokale biografer: Reprisen og Virum Bio på Virum Torv. Jeg cyklede ofte gennem Geels Skov til Reprisen, og jeg kan huske, at jeg blandt andet så Andrei Tarkovskys Vandringsmanden og Bernardo Bertolucci fem timer lange film 1900 her i et stræk. Jeg er en stor Beatles-fan og så også Beatles-film i Reprisen. Bagefter lånte jeg pladerne på Virum Bibliotek. Det er en skam, at der ikke længere er noget bibliotek i Virum. Jeg har ikke været her i mange år, men kunne sagtens finde på at tage herud igen for at genopleve stemningen," siger Jan Sonnergaard.
Furesøen. Jan Sonnergaard har gode minder fra Furesøen. "Det var et fantastisk sted at bade, og jeg husker nogle gode vintre, hvor man kunnen løbe på skøjter på søen. Og så var der Fureflip. De var som lidt af 68 kom tilbage i 80'erne. Det blev Virums lille Woodstock, hvor flere amatørbands spillede. Jeg tror, at der var Fureflip i tre eller fire år," siger Jan Sonnergaard, der nu og da hopper på cyklen og kører fra Nørrebro til Furesøen.