Syddjurs skoleelever ransager deres egne hjerner
Syddjurske skoleunger på mellemtrinnet sætter gang i hjernecellerne de næste par uger
'Hvem styrer din hjerne?' er titlen på et nyt skoleprogram, som 4. 5. og 6. klasses elever i hele Danmark både skal have det sjovt med og blive klogere af i de kommende uger. Syddjurs er også med på vognen.
To og to skal eleverne i alderen 10-12 år løse opgaver på en smartphone eller en tablet og med øvelser undersøge deres egen og hinandens hjerneaktivitet, sanser og reaktioner.
De skal også forholde sig til, om vi kommer til at bruge hjernen helt anderledes de næste 25 år, end vi gør i dag, og kan medvirke i en landsdækkende konkurrence.
Det hele foregår på udvalgte dage på Ebeltoft, Kolind, Rønde og Hornslet Bibliotek, der stiller lokaler og børnebibliotekar til rådighed.
Pæn interesse
Interessen for at være med har været pæn i Syddjurs, hvor samtlige skoler har modtaget en invitation.
Bibliotekar Anne-Marie van de Weerd fortæller, at der på Ebeltoft Bibliotek dukker tre skoleklasser op, alle fra Ebeltoft Skole, i Kolind to klasser, begge fra Kolind Centralskole, i Hornslet fire klasser, to fra Hornslet Skole, en fra Ådalsskolen og en fra Thorsager Skole, og endelig i Rønde, to klasser, en fra Rønde Skole og en fra Thorsager Skole.
“Jeg har allerede haft den første klasse på besøg her på biblioteket i Ebeltoft, og frem til den 26. april vil de øvrige tilmeldte skoleklasser komme på besøg på bibliotekerne for at løse de stillede opgaver,” lød det fra Anne-Marie van de Weerd til Lokalavisen tirsdag.
En ekstra krølle
Som en ekstra krølle på skoleeksperimentet får de nominerede klasser mulighed for at vise deres kreativitet og formidlingsevner i en national finale, som foregår på Roskilde Bibliotek onsdag 27. april under Forskningens Døgn.
De elever, der vælger at stille op i konkurrencen, kan vinde biograf- og gufbilletter til hele klassen. Eleverne kan stille op med for eksempel en video eller andet digitalt materiale over temaet ”Vores hjerne i fremtiden”.
Kun de bedste 10 indsendte projekter går videre til finalen, hvorefter en dommerjury med blandt andre en hjerneforsker, vil kåre en vinder blandt de nominerede på dagen.
“Det er helt op til den enkelte lærer, om de synes, at deres klasse skal forsøge at kvalificere sig til den nationale finale. Det har vi ingen indflydelse på, men den lærer fra Ebeltoft Skole, som jeg havde forbi tirsdag, var positivt indstillet for at være med,” siger Anne-Marie van de Weerd.