Fortsæt til indhold

’Lokal Oscar’ uddelt i Horsens

Bojsen-priserne blev for 12. gang uddelt til lokale ildsjæle

Samfund
Annette Schmidt

Fredag den 1. april blev årets Bojsen priser uddelt i kantinen på Horsens Folkeblad. Den ene af de to små Bojsen-priser gik til Henrik Kjær Andersen fra Hovedgård, der tydeligevis var meget glad for prisen og takkede mange gange for at modtage 'den lokale Oscar'.
Den anden af de to små priser gik til 'Firebanden' Anders Kjær Jørgensen, Uffe Brun Hansen, Knud Skou og Birger Brix for at istandsætte og genåbne Hotel Færgegården i Juelsminde.
“Der var mange gode ideer og muligheder for lokalerne, men vi synes, Juelsminde skulle have et hotel,” sagde Anders Kjær Jørgensen i sin takketale.
Med de to små Bøjsen-priser fulgte en radering af Christian Lemmerz' 'Hyænen' og 5.000 kroner.

Michael Mortensen

Stifter og hovedaktionær i Casa, Michael Mortensen, blev vinderen af årets store Bojsen-pris.
“Prisen giver mig mere lyst til at gøre ting i Horsens. Jeg har planer om flere byprojekter i Horsens. Tusind tak for den fine pris,” sagde Michael Mortensen på en Skype-forbindelse.
Michael Mortensen modtog en miniudgave af skulpturen 'Hyænen', der i anledning af Horsens Folkeblads 150 års jubilæum samme dag blev afsløret i 'rigtig' størrelse på Søndergade i Horsens.
Bojsen prisen deles ud en gang om året for at hylde personer og lokale ildsjæle, der er med til at gøre livet bedre, sjovere og mere interessant for borgere i Horsens-området. Prisen er uddelt siden 2005 og opkaldt efter Horsens Folkeblads første redaktør Emil Bojsen.

Henrik Kjær Andersen fra Hovedgaard modtager Bojsen-prisen for at være ’en ildsjæl af den usædvanlige slags’. Han fik prisen overrakt af Horsens Folkeblads tidligere chefredaktør Jens Bebe (til venstre), der er nuværende formand for Horsens Folkeblads Fond. Foto: Annette Schmidt