Fortsæt til indhold

Andemor rykker ind i baggården

Flere steder - blandt andet i Skanderborg - har Dyrenes Vagtcentral fået henvendelser fra andefamilier, der er fanget i lukkede baggårde og atriumgårde. Læs her, hvordan du selv kan hjælpe den nyklækkede familie videre ud i naturen

Samfund
Arkiv

Byænder falder hvert eneste år for fristelsen til at lægge æg i rolige og grønne baggårde. Mægtigt hyggeligt og sjovt at følge med i, men problemet opstår, når det er tid for de dunede rollinger at søge mod en andedam. For hvordan kommer ællingerne, der ikke kan flyve, ud af de lukkede gårde?
Det spørgsmål bliver Dyrenes Vagtcentral stillet hvert år på denne tid. I perioden fra maj til juli modtages årligt omkring 100 henvendelser fra bekymrede byboere om ænder i atriumgårde.
”And og mand er flyttet sammen i byerne, og det går på sin vis ganske udmærket det meste af tiden. Men det er ikke altid, at byrummet er indrettet helt hensigtsmæssigt for andeliv. Et af de kritiske tidspunkter er nu, hvor ællingerne skal forlade reden,” fortæller zoolog og chefkonsulent for faunadyr i Dyrenes Beskyttelse, Michael Carlsen i en pressemeddelelse til Lokalavisen.

”Oplever man, at man har fået en nyklækket andefamilie i sin gård, som ikke kan komme ud, så er der to ting, man kan gøre. Man kan enten hjælpe dem ud, eller man kan fodre dem, til de er store nok til selv at flyve. Først hvis dyrene er meget udsatte, og det ikke er muligt at flytte dem selv, kan man ringe til Dyrenes Vagtcentral på 1812 og få hjælp,” siger han.

Sommerperioden er en travl tid for dyreredninger, og derfor kan der være nogle dages ventetid. Man skal derfor være forberedt på, at man oftest vil være nødt til at fodre andefamilien i nogle dage. Har man allerede nu en andemor med æg, kan man forberede sig ved at skaffe tærtefade, havregryn og havedamsfoder eller endnu bedre kyllingestartfoder, så man kan tage sig af ællingerne, når de kommer.

Guide: Sådan hjælper du andefamilien

  • Forsøg ALDRIG selv at fange anden. Er anden først blevet skræmt vil det være umuligt at fange både hende og ællingerne senere.
  • Prøv om du kan bane vejen for dem ved for eksempel at lade en port eller dør stå åben, så andemor og ællingerne selv kan finde vej ud til friheden. Det bedste tidspunkt er om morgenen, hvor trafikken er minimal.
  • Kan anden ikke komme ud via en dør eller port, så kan den måske ledes gennem bygningerne omkring gården. Skab en rute gennem bygningen ved at lade de rigtige døre stå åbne, lukke de andre døre og sætte forhindringer op, der leder ællingerne på rette vej. Gå forsigtigt bag and og ællinger og ”skub” dem på den måde i den rigtige retning. Opfør dig så roligt og så lidt truende som muligt. Husk: Anden skal GÅ - ikke flyve!
  • Er andefamilien tryg ved dig, så kan du måske forsigtigt og roligt samle ællingerne i en kasse. Man må gerne røre ællingerne. Sørg for at anden ikke bliver skræmt væk, og at hun ved, at hendes ællinger nu er i kassen. Sæt kassen på jorden uden for atriumgården, og vent til anden er i nærheden og interesseret i kassen – og slip så ungerne ud af kassen og forlad stedet.
  • Er det ikke muligt at flytte familien, kan du sørge for vand og foder til and og ællinger. Det er vigtigt at give dem vand i et fladt, stabilt fad. Ællingerne skal både kunne komme op i fadet og ud af det igen.
  • Ællingerne har først behov for foder, når de er 1-2 dage gamle. Indtil da har de en indbygget madpakke med fra ægget. Skal du derefter fodre dem et par dage eller måske en uge, så er det nemmest at give dem havregryn med et tilskud af fx guldfiskefoder. Guldfiskefoder går tit under betegnelsen havedamsfoder og kan købes hos bl.a. Maxi Zoo og på planteskoler.

Kilde: Dyrenes Beskyttelse