Fortsæt til indhold

"Jeg tager det hele, som det kommer"

Reem, der til daglig går på Lyngby Gymnasium, og Alex fra Nærum er nået hele vejen til finalen i X-Factor. Showet går løs i aften, hvor de to unge skal give alt, hvad de har i sig for sidste gang

Samfund
Af Ida Perch Valdorf-Hansen

Der var mange følelser i spil, da Reem gik videre til finalen i sidste uge.
”Jeg var så glad og havde slet ikke regnet med det. Man ved aldrig hvilken drejning, showet tager, og alle er bare så gode”, siger hun.
På trods af at hun har undgået farezonen hver fredag, kan man aldrig vide sig sikker. Det afhænger nemlig også meget af ”dagsformen”. Det beviste Alex eksempelvis, da han sidste fredag gik i finalen til trods for at have stået i farezonen to gange.
”Selvom jeg ikke har været i farezonen, kan det gå alle veje fra show til show”, siger Reem.
Til finalen vil Reem prøve at skille sig ud ved at vise alle lag af sit sangtalent og sin karisma.
”Jeg vil vise mange sider – ligesom et løg med mange lag”, siger hun.
Reem skiller sig også ud ved at være den yngste deltager, som er tilbage i konkurrencen.
”Jeg er den yngste deltager, som er tilbage – og det kan jeg godt mærke. Men ellers ved jeg faktisk ikke helt, hvordan jeg skiller mig ud. Umiddelbart tror jeg heller ikke, det bliver mig, der vinder”, siger hun.
Selvom Reem har bevist, at hun virkelig har talent inden for musikken i X-Factor, ved hun stadig ikke, om det bliver hendes levevej - det må tiden vise.
”Jeg tager det hele, som det kommer. Måske vil jeg leve af musik, måske ikke – det har jeg faktisk ikke tænkt så meget over”, siger hun.
Alex gjorde sit come-back sidste fredag, hvor han på trods af at have stået i farezonen hele to gange, alligevel blev stemt videre af seerne.
”Jeg var meget overrasket, da jeg gik videre til finalen. Jeg havde overhovedet ikke regnet med det, da jeg havde stået i farezonen to gange, hvor jeg udelukkende blev reddet af dommerne”, siger han.
Han spår ikke sig selv de store vinderchancer i morgen, men synes alligevel, han føler sig mere tilpas på scenen end tidligere.
”Jeg har fået nogle gode sange til finalen, og er begyndt at føle mig mere tilpas på scenen, så det bliver helt sikkert en kæmpe oplevelse i aften