Opret en imam-uddannelse i Danmark
Lokalavisen Albertslund Posten har forelagt integrations-forslag fra Marokko for formanden for Integrationsrådet og bedt om hendes vurdering
Kan forslag bruges her?
Skal forældre, der sende deres børn til moskeer der modarbejder demokrati, straffes?
Skal der indføres stemmepligt i Danmark?
Der skal ikke kunne ansættes uudannede imamer i Danmark.
Det er nogle af de forslag, som Albertslund Posten hentede hjem, da vi, som tidligere omtalt, var i Marokko, og mødte unge muslimer til en snak om integration og parallelsamfund.
Albertslund Posten har forelagt nogle af forslagene for Karen Tobisch, formand for Integrationsrådet i Albertslund, og bedt om hendes vurdering af om de er brugbare lokalt.
“Forældre, der tvinger eller tillader deres børn at deltage aktivt i de moskeer der modarbejder demokrati, bør straffes.”
"Jeg mener ikke, at straf fører til noget. Det er meget bedre at lære indvandrermiljøerne om demokrati, og hvordan de får indflydelse. Hvis vi skal modvirke radikalisering, tror jeg meget på at de skal have andre tilbud", siger Karen Tobisch.
“Stemmeret skal gøres til stemmepligt for at tvinge parallelesamfund til at deltage i demokrati. “
"Mange af indvandrerne er jo ikke danske statsborgere, så derfor kan de ikke stemme. Vi lever jo også i et demokrati, og jeg mener ikke vi kan tvinge folk til at have en mening", siger Karen Tobisch.
“Moskeer skal ikke drives af uuddannede imamer. Danmark skal stille flere krav til imamerne og være med til at godkende ansættelse af imamer. “
"Jeg synes det ville være en god idé at oprette en imam-uddannelse i Danmark. Hvor vi siger, at alle, der vil være imamer, skal have en tillægsuddannelse om det danske samfund."
“Moskeer skal kun bruges til at bede, og må ikke godkendes til at køre aktiviteter eller undervisning for børn.”
“Her er det jo vigtigt at huske på, at der skal være lige vilkår mellem kirker og moskeer. Vi har foreningsfrihed, det er vigtigt at huske på, men vi skal naturligvis holde et vågent øje med aktiviteterne i moskeerne. Der har vi mulighed for at gribe ind og anmelde til politiet, hvis der foregår noget ulovligt."
“Danmark bør sikre at undervise børn i skolen om religionen islam. “
"Jeg mener, at både danske og muslimske børn bør undervises i alle religioner. Både islam og kristendom, og det mener jeg da også skolerne gør så udmærket i forvejen.”
Kendskab giver venskab
Selv foretrækker Karen Tobisch ord som fællesskaber, arbejde og venskaber, når hun taler om integrations-arbejdet i Albertslund.
“Jeg tror meget på, at kendskab skaber venskab. Dem man arbejder sammen med, eller går til fodbold sammen med, kan man ikke undgå at få et fællesskab med.”
Hun mener overordnet set, at integrationen er lykkedes i Albertslund. Men at vi også har lært noget om hvad vi selv kan gøre bedre:
“Vi er ikke så gode til uskrevne regler. Nogle indvandrerfamilier er ikke vant til børnefødselsdage, for eksempel, og det synes vi er underligt. Men så er vi nødt til at være klare i mælet. Ellers ved de det jo ikke.”