Fortsæt til indhold

ZOO-søløve får ny legekammerat

Nu er hunssøløven i Odense ZOO ikke længere alene

Samfund
Arkiv

Nu er det slut med at pjaske rundt alene i vandet for Odense ZOO's 11-årige hun-søløve. For søløven, der har været alene siden dens 24-årige legekammerat blev aflivet den 27. april, får nu selskab af en 1-årig hun. Det oplyser Odense ZOO i en pressemeddelelse.
Den nye søløve, der er en californisk hun-søløve, får navnet Maggie og kommer fra Rottedam Zoo. Det er det europæiske samarbejde avlssamarbejde mellem zoologiske haver, der har betydet, at Odense ZOO har kunnet få nyt selskab til deres enlige hun-søløve:
”Efter vores ældste hun-søløve blev aflivet, har vi håbet på en erstatning meget hurtigt. Søløver er flokdyr og trives ikke optimalt alene, så vi håbede, det ville blive en kort ventetid, men vi forventede ikke, at det ville gå så hurtigt, men vi meget glade for, at kollegaer i det europæiske avlssamarbejde har handlet nu og her,” fortæller Nina Collatz, der er zoolog i Odense ZOO.
“Maggie” betyder perle på amerikansk, og det er de ansatte i Odense ZOO, der har navngivet den nye hun-søløve.