Fortsæt til indhold

Beboere vil have lavet vej om

Facebook-gruppe kræver ombygning af Trippendalsvej i Albertslund

Samfund
Finn Due Larsen

Den tragiske ulykke på Trippendalsvej torsdag aften, hvor en 14-årig dreng blev ramt af en bil og hårdt kvæstet, får nu et efterspil.
Beboere langs vejen er gået sammen om en Facebook-gruppe, "Ændring af Trippendalsvej, efter påkørsel af 14-årig." Gruppen har i skrivende stund godt 200 medlemmer.
Ulykken skete, da den 14-årige ville krydse vejen, mens en bus holdt ved et stoppested. Ifølge politiets oplysninger overhalede en bil bussen, selv om det var på et sted med opstribet midterrabat, og påkørte drengen.
Beboerne fremhæver, at når busserne skal holde ved stoppestederne, er det meningen, at bilerne skal stoppe bag bussen og vente. Men mange overholder ikke dette, fremgår det af Facebook-gruppen.
Beboerne ønsker derfor en anden og mere sikker indretning af vejen, og peger blandt andet på vejbump, en forhøjet midterrabat eller egentlige buslommer som muligheder.
I Albertslund Kommune er man positiv overfor at se på mulighederne for en anden indretning af Trippendalsvej. Det følger vi op på senere her på albertslundposten.dk og i avisen i morgen..