Fortsæt til indhold

"Vi så det komme"

Den danske grand prix-sanger kunne godt fornemme, at seerne ville noget andet

Samfund
Peter Friis Autzen

"Vi nød rigtig meget at være på scenen og synge vores sang," siger fredericianske Martin Skriver fra Lighthouse X til Lokalavisen oven på sin oplevelse med det internationale melodi grand prix i Sverige.
De danske sangere gik ikke videre til finalen og fik derfor kun lov at optræde ved 2. semifinale om torsdagen.
"Allerede da de begyndte at oplyse de første navne på de, der var gået videre, kunne vi se, hvor det bar henad. Det var tydeligt, at seernes smag gik i en anden retning end os. Og at det ville blive svært at gå videre," siger Martin Skriver.
Han havde håbet på det bedste.
"Det er jo røværgerligt ikke at komme med i finalen. Men vi er stolte af det, vi har opnået. Og vi er glade for, at vi og vores budskab er nået så langt, som vi er," siger han til Lokalavisen, der fanger ham en times tid efter nederlaget.
Lighthouse X-medlemmerne har alle travlt med deres karriere ved siden af bandet. Men hverken det eller grand prix-nederlaget får dem til at opløse trioen.
"Nej da, vi fortsætter selvfølgelig med Lighthouse X," siger Martin Skriver.