100 virksomheder mødte 100 flygtninge
100 jobparate flygtninge mødte lokale virksomheder i Gjethuset - tre fik sig et rigtigt job, mens 79 har fået en jobpraktikplads
Under overskriften "100 virksomheder møder 100 flygtninge" havde Halsnæs Kommune torsdag arrangeret stævnemøde mellem lokalt boende flygtninge og virksomheder. Målet var at gøre vejen mellem virksomheder og flygtninge kortere.
På forhånd havde de 100 jobparate flygtninge lavet CV'er. Hver virksomhed kunne ud fra disse CV'er udvælge op til tre flygtninge til en samtale på messen - 150 samtaler var booket.
Men der var også mulighed for improviserede møder og samtaler mellem virksomheder og flygtninge ved seks borde opdelt efter brancher.
Men inden jobsnakkene kunne begynde, var der velkomst ved borgmester Steen Hasselriis, underholdning ved Ellie Jokar og 22-årige Hatem Salah Hamad, Frederiksværk, som fortalte om sin vej til job:
"Jeg er flygtet fra Syrien på grund af krigen. Jeg var indkaldt til militæret, men ville ikke deltage i krig. Jeg har været i Danmark i tre år. Det første år boede jeg i asylcenter, og nu to år i Frederiksværk," fortalte Hatem på dansk.
"Jeg er uddannet som elektriker i Syren, men har arbejdet som medhjælper i en dametøjsbutik, som nedrivningsarbejder og som arbejdsmand."
"I seks måneder har jeg været i praktik som elektriker i et lille firma i Helsinge to dage om ugen, samtidig med at jeg gik på sprogskole i Hillerød. Arbejdet som elektriker i Danmark er meget anderledes end i Syrien."
"Jeg har arbejdet seks måneder på fuldtid i Megeflex som arbejdsmand, men måtte stoppe, da der ikke var mere arbejde. Jeg har nu arbejdet 14 dage på Bagh kabelveje og håber de fastansætter mig."
"Jeg vil gerne arbejde som elektriker, men ellers noget andet. Jeg vil bare gerne ha' et job," sagde Hatem Salah Hamad.
Masser af kompetencer
Borgmesteren sagde i sin tale blandt andet:
"Med den lave integrationsydelse er der kun én vej frem, det er at komme i arbejde. Det kan være lidt af en mundfuld, når man er flygtet fra sit hjemland og kommer til et helt nyt land. Men flygtningene kommer med ressourcer i bagagen. Det vidner deres CV'er om. Der er masser af kompetencer, og det er dem, vi skal ha' i spil."
Forvent en anden kultur
Tre virksomhedsrepræsentanter fortalte om deres erfaringer med flygtninge.
"Vi har haft 12 flygtninge i praktik i 13 uger og forventer at tage 25 flere i praktik," fortalte produktionschef Pernille Sødergaard, Berendsen Textil Service, Ølsted.
"I praktik lærer de både sprog og om det danske arbejdsmarked. Vi har ingen ledige stillinger at tilbyde, men vi vil gerne være med at tage et CSR-ansvar (Corporate Social Responsability = virksomheders sociale ansvar)."
Kim Bang, Mega Flex:
"I går ansatte vi fem flygtninge fra Syrien og er nu oppe på 10. Der er selvfølgelig det menneskelige aspekt, men vi har i høj grad også brug for arbejdskraft. Vi mangler simpelthen arbejdskraft."
Men man skal ikke forvente, at det er let, understregede han:
"De kommer med en anden baggrund. De skal oplæres, og det tager tid. Det er en kæmpe opgave, og ikke noget man lige gør smart og hurtigt."
Til de fremmødte jobinteresserede flygtninge havde Kim Bang dette råd:
"Forvent at kulturen og kravene er anderledes, end I er vant til."
Tre i job, 79 i praktik
Det konkrete resultat af den utraditionelle jobmesse blev, at tre flygtninge fik et rigtigt job, mens 79 fik lavet aftale om virksomhedspraktik.
Sahmed Khaled Almasri var en af de heldige, som nu er kommet i job. Han er flygtning fra Syrien, hvorfra han har en uddannelse som smed.
Nu er han ansat i Mega Flex:
"Jeg er mega glad for at Mega Flex har valgt mig," sagde han til TV2 Lorry, da det nye job var på plads.