Fortsæt til indhold

"Det var ved at gå helt galt"

Bent Bruun fra Varde Fodboldgolf blev bidt af en skorpion på sin rejse til Sydafrika.

Samfund
Kim Schou

I november tog Ann Cecilie og Bent Bruun fra Varde Fodboldgolf på en kombineret jagt/ferietur til Sydafrika sammen med deres tre sønner.

”Det var vores første tur til Sydafrika,” fortæller Bent Bruun, som i sine unge dage gik til flugtskydning og blev nummer 3 til DM i jagtskydning, da han var 17 år.
”På et tidspunkt sad vi i vores lejr og hyggede os, 21 mennesker i alt. Jeg ville så et smut hen i hytten, som ligger 30 meter væk.”

”På vej hen i hytten træder jeg på noget med mine bare tæer. Noget, der føltes som et bistik,” fortæller Bent Bruun, som troede, det var et firben.

Altså lige indtil han så en skorpion forlade stedet. Jagt-resortet ligger 15 minutters kørsel fra grænsen mod Zimbabwe og Limpopo-floden.

Voldsomme smerter

Efter 30 sekunder sov hans fod og efter fem minutter lå han og vred sig i smerter.

”Jeg sagde ting, jeg aldrig har sagt før,” fortæller Bent Bruun, som en halv time senere lå bag i en bil på vej mod en læge.

Smerterne kunne mærkes i nervebanen som en snor, der var trukket fra foden til skridtet. Det føltes som at være sparket i skridtet og ikke kunne få luft.

Hos lægen fik Bent Bruun ti indsprøjtninger i foden og et par i bagdelen. Derefter forsvandt smerterne – men kun for en stund.
”En halv time senere havde jeg ubeskriveligt ondt. Jeg har før brækket små-lemmer, men det gjorde ubeskriveligt ondt,” fortæller den uheldige jæger.

Bent Bruun fik så mere medicin og samtidig udleverede lægen medicin og smertestillende penicillin til ni dage. Regningen fik han også med det samme. 670 kroner og det var inklusiv 100 kroner for at blive oprettet som ny patient og 100 kroner for at komme efter åbningstid.

”Det kan man da vist godt kalde billigt,” fortæller Bent Bruun.

Ingen søvn

De næste to døgn gik så med masser af piller og ingen søvn. Tæerne gjorde ondt, når de rørte ved hinanden.

”Det gjorde dobbelt så ondt, som hvis de var solskoldede,” forklarer Bent Bruun.

På dette tidspunkt havde Bent Bruun netop afsluttet alle fem jagtdage og skulle efterfølgende på tur et par dage ned gennem Kruger Parken og videre på ferie i en uge i Blyde.

Familien fik heldigvis en pæn del af rejsen erstattet. Alligevel havde Bent Bruun dog stadig smerter 14 dage efter, han var kommet hjem.

For folk med et svagt helbred, kan det være livstruende ikke at komme til læge inden tre timer efter, at man er blevet bidt.

”Men en anden gang tager jeg mine sko på. Så havde jeg ikke opdaget noget,” siger Bent Bruun.

Mine tre sønner og jeg skød tilsammen 16 forskellige dyr, heriblandt en sjakal og et par Baboons (aber), som er skadedyr, en zebra og andre mindre dyr på størrelse med vores rådyr. Zebraskindet og de andre dyr vil kunne ses udstoppet om godt et halv års tid i skydesimulatoren.