Fortsæt til indhold

Kommunen igen positiv over for Gasa-boliger

Under ’nærmere betingelser’ er kommunen indstillet på boliger på den gamle Gasa-grund på Havkærvej i Tilst

Samfund
Louise Nyvang Burmeister

Grønt lys for at opføre 653 boliger på den gamle Gasa-grund i Tilst er nu rykket tættere på.
Et møde mellem udviklerne bag boligprojektet og kommunen torsdag har skabt mere klarhed om mulighederne for at bygge blandt andet rækkehuse og punkthuse på Havkærvej 79-83.
”Der har været et positivt møde med forvaltningen, og hovedkonklusionen blev, at kommunen kan acceptere et boligprojekt på området under nogle nærmere forudsætninger,” siger Carsten Mai, der er konsulent for Ejendomsgruppen Danmark som står bag boligprojektet.
Som Lokalavisen Aarhus skrev 12. januar, trak kommunen ellers i bremsen på projektet, og overvejede i stedet, om der skulle være erhverv på hele området.
Det skabte skuffelse hos Ejendomsgruppen Danmark.

Vil finansiere lyskryds

Aarhus Kommune er især optaget af, hvordan trafikafviklingen kan tilrettelægges mest hensigtsmæssigt.
På mødet torsdag foreslog udviklerne også, at de ville finansiere et lyskryds til at afløse den nuværende rundkørsel ved Havkærvej og Blomstervej.
Et forslag som kommunen blev glade for, ifølge udviklerne, men uden endnu at tage stilling til, om tilbuddet vil blive taget i mod.
Carsten Mai ser nu frem til at få afklaret de tekniske forhold i samarbejde med kommunen og vil løbende inddrage fællesrådet.
“Nu bruger vi de næste uger til i positiv dialog med kommunen at få afklaret en række tekniske forhold ikke mindst omkring trafikken i området. Vi vil løbende holde kontakt til fællesrådet i Tilst for at sikre, at beboerne er med på de tilretninger, der måtte komme,” siger Carsten Mai.
I midten af februar mødes parterne igen for at tage næste skridt.