Fortsæt til indhold

Rekordregnskab i Musikhuset Aarhus

Samfund
Arkiv

Musikhuset Aarhus kommer ud af 2015 med det bedste regnskab i husets historie. Det rekordstore overskud på 7,4 millioner kroner bliver bakket op af mere end en halv million besøgende og en rekordhøj belægning på 76 procent.
”Det økonomiske resultat og den positive udvikling i antallet af gæster er resultatet af et langt sejt træk over de seneste år. Vores organisation er blevet udviklet og modnet, og vi har taget en række nye initiativer, der har til formål at forbedre oplevelsen for endnu flere gæster. Og så kan vi konstatere, at en række af vores store og kostbare arrangementer i 2015 gik rigtig fint. Jeg tør absolut ikke love, at vi kan gentage dette resultat igen. Men jeg glæder mig over, at vi nu er polstret, så vi kan tage lidt støre risici med spændende koncerter og forestillinger," siger direktør i Musikhuset Aarhus, Jan Christensen, i en pressemeddelelse.
Der er også ros med på vejen fra rådmand for Kultur og Borgerservice, Rabih Azad-Ahmad (R):
"Jeg glæder mig over, at Musikhuset kan præsentere så flot et regnskab. Det fine resultat gør det muligt for Musikhuset at afvikle sin gæld og samtidig sætte penge til side til årene fremover. Jeg glæder mig i særdeleshed over, at Musikhuset har økonomien til at være med til at gøre 2017 til et fantastisk år for byen."
Musikhuset havde sidste år over 1600 arrangementer, og belægningen i salene steg fra 70 til 76 procent. Samtidig viser en analyse fra efteråret 2015 blandt mere end 30.000 gæster, at 97 procent af gæsterne er tilfredse eller meget tilfredse med deres besøg i Musikhuset Aarhus.

/CSJ