Fortsæt til indhold

Politiet rykkede ud tre gange

Samfund
Grethe Bo Madsen

Hele tre gange måtte betjente fra Sydøstjyllands Politi natten til lørdag rykke ud til Old Irish Pub på Jernbanegade i Kolding, oplyser vagtchef Stig Simonsen.
Første episode fandt sted klokken 01.44, hvor en 27-årig mand fra Sydals erkendte at have tildelt en 21-årig mand fra Sjølund et enkelt knytnæveslag i ansigtet.
Næste gang, politiet rykkede ud, var klokken 03.19, hvor en 39-årig mand blev tilbageholdt af dørmanden, efter at han havde nikket en 21-årig mand fra Kolding en skalle.
Sidste gang politiet måtte en tur forbi pubben var klokken 04.35, og denne gang var det en 21-årig mand fra Kolding og en 19-årig mand fra Vamdrup, der var kommet op at slås. De havde en voldsom og råbende adfærd, da politiet nåede frem, og blev sigtet for voldelig optræden.