Fortsæt til indhold

Påskefrokost for alle byens vovser

På søndag holder Maxi Zoo hundepåskefrokost

Samfund
Af Kim Skovrup Andersen

Maxi Zoo Egå inviterer alle byens hunde til en vaskeægte påskefrokost for byens hunde søndag 20. marts, hvor der vil være hele tre retter på menuen. Her vil vovserne kunne smæske sig i både sild med karrysalat, lammesteg med sovs og hindbærsnitter, mens man kan hygge sig med byens andre hundeejere.

Populært event

Påskefrokosten kommer i kølvandet på en stor succes, som Maxi Zoo Egå oplevede i forbindelse med hundejulefrokost i december. Her mødte byens hunde og deres ejere talstærkt op og havde en fantastisk og smagfuld eftermiddag sammen, hvor der både blev leget, smovset og snakket.
”Vores hundejulefrokost var en bragende succes, hvor både hundene og deres ejere havde en skøn eftermiddag med masser af lækker mad og godt selskab,” siger Michelle Sørensen, der er butikschef i Maxi Zoo Egå,
”Derfor var det helt oplagt, at vi igen i år inviterede til påskefrokost for byens hunde med en lækker menu, der er inspireret af de traditionelle påskeretter og selvfølgelig specielt tilegnet hundemaver,” fortæller butikschefen, der allerede til hundejulefrokosten fik forespørgsler på lignende events.

Et tilløbsstykke

“Til vores hundejulefrokost blev jeg spurgt af flere, om der ikke også kom en påskefrokost – og om de allerede nu kunne tilmelde deres hund. Vores frokoster og fælles gåture er nemlig blevet et stort tilløbsstykke for byens hunde og hundeejere, hvor de kan mødes og få en dejlig eftermiddag i hinandens selskab,” lyder det fra Michelle Sørensen, der glæder sig til endnu engang at være vært for byens firbenede.
Påskefrokost for hunde bliver holdt på Muslingevej 10A i Egå.
Det er gratis at deltage, men man skal huske at bestille bord/tilmelde sig til personalet i butikken eller på telefonnummer 88 77 02 77.