Trængsel rammer Furesøs virksomheder på økonomien
Vareudbringning og varelevering tager længere tid, end det burde gøre, når Region Hovedstadens veje sander til i trafik, mener formanden for den lokale industriforening
Bilkøerne på de store indfaldsveje til hovedstaden vokser og vokser. Det er massive udfordringer, der tegner sig i en ny analyse fra Region Hovedstaden. Analysen viser, at trængselsproblemerne på vejene i Region Hovedstaden - hvis der ikke bliver gjort noget ved dem - om ti år vil betyde, at bilisterne spilder 18 millioner timer på at sidde i kø. Omregnet til timer svarer det til, at 10.000 personer ikke laver andet end at sidde i kø året rundt.
Læs også: Massive trafikudfordringer i regionen
Og trængselsproblemerne er også en udfordring for virksomhederne i Furesø, mener solveig Bisgaard, der er formand for Furesø Industriforening.
"Vareudbringning og varelevering tager længere tid, end det burde gøre. Det afspejler sig i vores omkostninger. Distribuerer du med egen bil, så kommer der jo ekstra omkostninger til løn til chauffør og måske en chaufførmedhjælper - sådan en time hver dag er lavt sat og meget ofte bliver det til overtid. Distribuerer du med fremmed bil, så afspejles omkostningerne i fragt-raterne. Så for virksomhederne i Furesø er trængslen først og fremmest et økonomisk problem", siger hun.
Hun opfordrer samtidig kommunen til sørge for, at infrastrukturen kan følge med den ekstra trafik, der kommer, når man udbygger bolig- og erhvervsområderne i kommunen.
"Her i Furesø Kommune har vi nogle få veje med reelle trængselsproblemer hver morgen. Slangerupvejen, Paltholmvej, Stavnsholtvej, Frederiksborgvej og især Kirke Værløsevej. Specielt sidstnævnte vej er kaotisk, og det er et problem, der må og skal løses, før der udbygges mere i Laanshøjområdet. Det nytter ikke noget, at vi hovedløst udbygger det ene område efter det andet med boliger eller erhverv uden overhovedet at tænke i den trafik, det generer", siger Solveig Bisgaard.
"Luk ikke øjnene"
Furesø Kommune har i øjeblikket planer om at iværksætter forskellige tiltag, der skal være med til at minske trafikken på Paltholmvej i Farum. Men det er en dårlig ide, mener Solveig Bisgaard.
"Vi noterer os også, at Furesø Kommunes forvaltning arbejder med tanker om at dæmpe trafikken på Paltholmvej - sidst så vi det i forbindelse med planerne om udbygning på Bybækgrunden. Desværre tænker samme forvaltning ingen tanker, om hvilken vej trafikken så skal. Der bliver jo ikke mindre trafik af, at vi blot lukker øjnene ligesom strudsen. Kort sagt, så har vi brug for en samlet trafikplanlægning for hele Furesø kommune, inden vi vedtager flere planer - og de planer må meget gerne udarbejdes af nogen, som virkelig har forstand på trafik", lyder det fra Solveig Bisgaard.
Fik du læst: Åbning af byggemarked traf en laaaaaang kø
Dansk Industri frygter, at trængselsproblemerne på regionens veje vil skade virksomhedernes muligheder for at rekruttere nye medarbejdere. Men det er ikke et problem for virksomhederne i Furesø, mener Solveig Bisgaard. Tværtimod.
"Trængselsproblemerne giver ikke virksomhederne i Furesø Kommune udfordringer med at rekruttere arbejdskraft. Tværtimod - Furesø ligger jo lige der, hvor køerne starter, og bor man inde i København, så kører man mod køen. Så uanset, om du kommer fra nord, syd, øst eller vest, er Furesøs placering i den henseende ideel" siger Solveig Bisgaard til Furesø Avis.