Fortsæt til indhold

Optimismen bobler i Slagelse

Med stigende efterspørgsel på stort set alle former for erhvervslokaler, ser Nybolig Erhverv Jørgen Klode tydelige tegn på optimisme i Slagelse.

Samfund
Af Søren Lindquist

UDVIKLING - Der er i den grad fremgang at spore i Slagelse.
Vi har haft travlt siden nytår, og der er udsigt til fortsat stigende efterspørgsel efter alle typer af erhvervsejendomme i byen.
Ordene kommer fra erhvervsmægler Stine Søgaard fra Nybolig Erhverv Jørgen Klode, som gennem de seneste måneder har haft ekstra travlt med salg og udlejning i Slagelse, på stort set alle fronter.
I Kinavej og Japanvejs kvarteret, som især byder på de større boxbutikker, ses en rivende udvikling og lige nu bygges der fx. 10.000 m2 butiksbyggeri, der skal huse anerkendte butikker som blandt andre Biltema.
Og hvor man i en årrække oplevede at erhvervslivet efterspurgte de mindre lejemål, er der nu en tydelig tendens til, at lejemålene vokser i størrelse.
- Vi har for nylig lukket tre sager med større lejemål fra 500-1000 m2 til emner, der kan drage fordel af den eksisterende kundestrøm i området, fortæller hun.

Også salg er i fremgang

Og det er ikke kun på udlejning, at der opleves fremgang.
Flere vælger, måske ansporet af den lave rente, i øjeblikket at købe erhvervsejendomme, hvilket et nyligt salg af en større industri- og værkstedsejendom på 10.000 m2 på Sorøvej, er et godt bevis på.
Virksomhederne vokser simpelthen ud af eksisterende ejendomme, og må derfor se sig om efter nye og større lokaler.

Infrastrukturen spiller afgørende rolle

Et afgørende forhold for at opnå succes med salg og udlejning af erhvervsejendomme er ikke overraskende selve beliggenheden. Men, Stine Søgaard fremhæver også infrastrukturen, som en yderst vigtig faktor.
- Nærhed til motorvej eller fx. en omfartsvej er så klart en fordel, når man vil udleje eller sælge erhvervsejendomme. Og det er sådan set ligegyldigt om der er tale om industri- og værkstedsbyggeri eller kontorbyggeri. Infrastrukturen spiller en stadig større rolle, hos de der efterspørger erhvervsjendomme, siger hun.

Attraktiv bymidte

Også bymidten i Slagelse er efterspurgt, og lokaler får stort set ikke lov at stå tomme, førend nye lejere eller ejere flytter ind.
- Vi har netop udlejet en ca. 1.000 m2 stor butik i bymidten, og oplever en stigende interesse for at etablere sig i bymidten fra især kæder.
Det gælder såvel detail- som restaurantsegmentet, så vi har bestemt også positive forventninger til udviklingen i bymidten, slutter Stine Søgaard.