To års arbejde for en dagligvarebutik i Nim har lidt et knæk
Rema 1000 har trukket sig fra Nim
Alt var lagt op til, at der i begyndelsen af 2016 skulle opføres en Rema 1000 butik i Nim. Det kommer alligevel ikke til at ske. Planerne om at opføre en dagligvarebutik i nabobyen Lund har fået Rema 1000 til at trække sig.
“Vi har alle brugt kræfter og penge på at komme i mål med denne proces, og det er derfor meget overraskende for os, da vi fik bekræftet, at der ikke blot arbejdes på en ny lokalplan for etablering af butik i Lund. Jeg talte derfor med borgmesteren, som var meget klar omkring, at ønsket omkring en etablering af en butik i Lund ville blive efterkommet. Som I ved, har vi ønsket en butik i Nim, men ud fra en forudsætning om, at der ikke blev etableret butik i Lund. Vi kan derfor ikke gå videre med etablering af butik i Nim, hvilket vi er endog rigtig kede, ikke mindst da vi som før skrevet haft et virkelig godt samarbejde og disponeret efter, at vi skulle åbne i Nim,” skriver Rema Butiksudvikling i en henvendelse til Nim Fællesråd, der har offentliggjort henvendelsen på sin facebookside.
Uforståelig indsigelse
Nim Fællesråd har arbejdet på at få en dagligvarebutik til byen, siden købmanden lukkede i foråret 2014, så det ærgrer formanden for fællesrådet, at det efter adskillige møder med Horsens Kommune og Rema Butiksudvikling er gået i vasken.
Formand Jens Pedersen ærgrer sig især over en indsigelse til lokalplanen fra Naturstyrelsen, der har trukket projektet i langdrag.
Indsigelsen var efter formandens mening helt uforståelig og unødvendig, fordi der ifølge ham var gjort et fantastisk forarbejde fra kommunens forvaltning.
Uden denne forsinkelse ville byggeriet af Rema 1000 butikken forlængst være gået i gang, og Nim ville måske allerede i dag have haft en dagligvarebutik, fortæller Jens Pedersen, der også sidder i Horsens Byråd for Venstre.
Kampen fortsætter
Fællesrådet vil dog fortsat arbejde på at få en dagligvarebutik til byen, selvom der formentlig også kommer en ny butik i Lund, der i forvejen har en Dagli' Brugsen.
“Der er stor lokal opbakning. Vi har stadigvæk en fantastisk plads, der er klar til at blive bygget på, og der suser 10.000 biler forbi om dagen på Skanderborgvej og Horsensvej,” argumenterer Jens Pedersen, formand for Nim Fællesråd.
Fællesrådet vil nu gå i åben dialog med andre, der kunne være interesseret i at byde ind med en langtidsholdbar dagligvarebutik i Nim.