Fortsæt til indhold

Hjerneskadede gør op med ensomhed

Hovedtropperne satte fokus på ensomhed blandt hjerneskadede under den internationale hjerneuge

Samfund
Daniel Rasmussen

Det er ikke altid let at leve med en hjerneskade. Mange hjerneskadede er ensomme, fordi de føler sig anderledes end andre, som ikke har en hjerneskade. Det forsøger Hovedtropperne, som er en afdeling under Hjerneskadeforeningen, at gøre op med. Her mødes unge hjerneskadede mellem 16 og 35 til socialt samvær hver anden uge.
Uge 11 var international hjerneuge. Den anledning brugte Hovedtropperne i Odense til at holde åbent hus i forsøget på at gøre opmærksom på de problemer, som unge med hjerneskader lever med.

Hjerneskadet efter ulykke

En af de unge hjerneskadede, som ofte kommer til arrangementerne hos Hovedtropperne i Odense, er Christian Brøndserud Madsen. I 2004 blev han kørt ned, da han var på vej hjem fra en tur i byen med vennerne.
Han blev hårdt kvæstet, og ifølge lægerne overlevede han kun, fordi han var ung og i god fysisk form. I forbindelse med ulykken fik han en blødning i hjernen, som betød at han fik en hjerneskade.
Hjerneskader påvirker de berørte forskelligt, men for Christian Brøndserud Madsen betød skaden, at han måtte opgive at få en uddannelse. I dag har han et skånejob hos en tømrer og får samtidigt førtidspension.
Han oplevede, at det var svært at holde kontakten med gamle kammerater og at få nye venner, efter at han fik en hjerneskade. Derfor betyder det fællesskab, som han har med de andre unge hjerneskadede hos Hovedtropperne, meget for ham.
“Her bliver man accepteret. Det kan være svært at blive gode venner med mennesker, som ikke har et handicap, fordi de er berøringsangste,” siger han.
Christian Brøndserud Madsen tror, at mange mennesker føler, at det er ubehageligt at tale med hjerneskadede, fordi de ikke ved, hvad en hjerneskade er. Derfor vil han gerne være med til at sætte fokus på, at mange mennesker i dag lever forholdvis almindelige liv med hjerneskader.

Hjerneskadede Christian Brøndserud Madsen (t.h.) og Joachim Berthelsen, som er frivillig i Hovedtropperne, er blevet gode venner gennem arrangementerne.

Frivillig kan ikke lade være

En af de frivillige såkaldte Hovedtropper er Joachim Bertelsen, som til daglig læser til lærer. Han har ikke selv en hjerneskade, men står for arrangementerne i Hovedtropperne.
“Jeg gør det nok mest fordi, jeg ikke kan lade være. Jeg bliver enormt glad af at komme her og opleve al den livslyst, de har,” siger han.
Han mener, at det vigtigste er at være sig selv, når man er sammen med de hjerneskadede.
“Jeg tænker ikke på, at jeg har ondt af dem eller sådan noget. Det bedste er bare at behandle dem som helt almindelige mennesker,” siger han.
Joachim Berthelsen håber, at hjerneugen har været med til at skabe en større opmærksomhed omkring hjerneskader.
“Det er vigtigt, at vi har et samfund, hvor vi er opmærksomme på de forskelle, der er på mennesker,” siger han.
I Odense mødes Hovedtropperne torsdage i ulige uger på Café Klare klokken 17.30. Man skal dog være medlem af Hjerneskadeforeningen for at deltage.
Hovedtropperne på Fyn kan kontaktes via Facebook.