Færdigt arbejde med ombygning i fakta
Coop er i gang med modernisere alle 430 butikker i kæden
Efter ombygning åbnede fakta i Glesborg midt i marts med en butik, der ifølge salgschef Jesper Bay vil gøre det usvært at få ideer og handle ind.
“Det skal være lettere at spise bedre. Derfor vil kunderne opleve mange forbedringer i den nye butik. Det bliver usvært at handle ind til i dag og i morgen.”
Ingredienser i køleren
Det med at give kunderne madideer vil blandt andet kunne ses ved, at der hver anden uge kommer to nye nemme og hurtige retter til lave priser. Varerne til disse retter er samlet i en central placeret køler. Butikken har også fordoblet udvalget af færdige salater og enkle måltidsløsninger i C-mærket.
Frugt og grønt afdelingen er gjort større, og sortimentet er udvidet. Også kødsortimentet er udvidet markant.
På en del andre hylder med madvarer er der ligeledes taget nye initiativer.
Klare farver og billeder
Butikken er også frisket op i den måde, den ser ud på. Den er moderniseret og bygget op med klare farver og forskellige billeder inde i butikken. Der er investeret i nyt inventar til frugt og grønt samt et meget massivt og tydeligt tilbudsområde midt i butikken – Markedspladsen.
“Det er her, kunderne finder de mange nye varer, som kommer hver uge.”
I butikken spilles afdæmpet musik for at give en god stemning, og ved kassen er der indført ”maks. fire i kø”, der sikrer en hurtig betjening.