Kommunen inddriver nu selv ejendomsskatterne
58, der ikke har reageret på rykkere, risikerer nu udlæg i ejendommene
Allerede i 2016 besluttede byrådet i Fredensborg Kommune at intensivere indsatsen over for skyldnere af ejendomsskat, og nu har man overtaget opgaven fra Skat med at inddrive ejendomsskatterne.
Det er til fordel for både kommunen og de borgere og virksomheder, som skylder ejendomsskat, fremgår det af en pressemeddelelse fra Fredensborg Kommune.
“Når kommunen selv står for opgaven, kan vi langt hurtigere end Skat reagere på de sager, som opstår. Siden april 2016 har kommunens medarbejdere ringet til alle de borgere og virksomheder, som ikke har betalt til tiden. På den måde får man som regel hurtigere pengene ind,” udtaler borgmester Thomas Lykke Pedersen i pressemeddelelsen.
“Det er naturligvis godt for kommunens kassebeholdning, men det er også en fordel for borgere og virksomheder, at de hurtigt får nedbragt gælden, så de undgår, at den vokser sig større,” fortsætter han.
Risikerer tvangsauktion
Ud af 12.000 ejendomme skylder 58 ejendomsskat for 1. rate i 2017. De har fået rykkere, telefonopkald mv. og næste skridt er udlæg i ejendommen. Hvis der ikke er betalt i løbet af sommeren, sendes sagen videre til advokat med henblik på tvangsauktion.jesl