Fortsæt til indhold

Godt gang i den på jobmarked i Skanderborg

Samfund
Arkiv

Antallet af jobskift i Skanderborg Kommune er på højeste niveau siden krisen i 2008, viser nye tal fra PensionDanmark på baggrund af tal fra Jobindsats.

Helt konkret var den såkaldte jobomsætning, som er et mål for antallet af jobskift, på cirka 7.000 i Skanderborg Kommune i 2016.

Det er en stigning på tre procent i forhold til 2015 og det højeste niveau i den periode, der findes tal for (2009-2016), oplyser PensionDanmark i en pressemeddelelse.

De hyppige jobskift betyder samtidig, at mange i kommunen kan have pensioner i flere selskaber. Saml dem, og spar penge, lyder det fra PensionDanmark.

Beregninger viser, at hvis man f.eks. som 30-årig samler tre opsparinger ét sted, så kan man forvente at få mere end 75.000 kr. ekstra i pension.

Man kan få overblik over sine pensionsforhold på sit pensionsselskabs hjemmeside og på pensionsinfo.dk.
PensionDanmark A/S administrerer pensioner for små 700.000 ansatte i offentlige og private virksomheder.
e.r