Fortsæt til indhold

Tour-ryttere og Dannebrogstrøje på vej

Hadsten Gade Grand Prix 2017 køres torsdag aften på bakken i Søndergade

Samfund
Michael Wulff

Der er lagt op til et par fornøjelige timer torsdag aften i Hadsten, når berømte cykelryttere som Michael Valgren og Lars Bak træder op ad den berygtede Søndergade-bakke.
De to steg begge af cyklen søndag aften i Paris efter at have gennemført endnu et Tour de France.

Dannebrogstrøjen

Lars Bak var dog noget skuffet, da han på TV2 gav luft for de frustrationer, som fulgte i kølvandet på nul etape-sejre til hans cykelhold Lotto Soudal.
Michael Valgren fra Astana-holdet måtte undervejs i Touren sige farvel til Jakob Fuglsang, der tilbage i 2013 vandt gadeløbet i Hadsten.
Begge ryttere vil kunne ses på bakken eller i fan-zonen, hvor interessede kan købe en billet til og komme helt tæt på Tour-heltene.
Her vil der også være mulighed for at møde den danske mester 2017, den kun 21-årige Mads Pedersen, der cykler med Trek-Segafredo på trøjen, der altså nu er er i de røde-hvide farver.
“Jeg vil gøre mit absolut bedste for at sikre et godt resultat på bakken i Hadsten,” lyder det blandt andet i pressemeddelsen fra Mads Pedersen.
Eliten kører på en rundstrækning på 1400 meter, en time plus fem runder.
Se programmet i fakta-boksen.