Aarhusianske vandløb og søer ramt af potentielt giftige alger
Mennesker og hunde bør ikke komme i kontakt med vandet i øjeblikket
Vandet i Aarhus er blevet grønnere, og selvom det måske ser kønt ud, så er det ikke en god ting.
Det grønlige vand skyldes nemlig, at der er kommet alger som følge af den seneste tids gode vejr og svage vind.
Ifølge Aarhus Kommune har man konstateret en stor koncentration af alger i Solbjerg Sø, Brabrand Sø, Aarhus Å og i Aarhus Havn.
"Algerne er generelt i alle vores søer og vandløb lige nu, fordi det rolige, varme vejr skaber perfekte vækstforhold, men de steder er meget benyttede af hundeluftere og sejlere. Sidste år var det på præcis samme tidspunkt, at vi måtte advare mod alger, og det er typisk en sensommerting, at der kommer alger," siger Nikolaj Kruse Christensen, geolog ved Aarhus Kommune.
Ifølge ham skal vi håbe på dårligt vejr, hvis vi vil være fri for alger.
"Det forsvinder af sig selv, når det stille vejr forsvinder. Vi kan se, at allerede på torsdag skulle der komme lidt blæsevejr og regnvejr, så der vil det formentligt forsvinde," spår han.
Alger kan være giftige, så kommunen opfordrer til, at man undgår kontakt med vandet, og at man holder sine hunde fra at drikke af det.
Ifølge Miljøstyrelsen kan man blive forgiftet af alger på flere måder. Oftest kommer de i kontakt med huden, og det kan medføre kløe og irritation.
De kan dog også optages, hvis man kommer til at sluge noget vand eller eller indånder støv fra alger i vandkanten.
Symptomer på algeforgiftning er hovedpine, diarré, kvalme, hudirritation og feber. Ingen mennesker er døde af alger i Danmark, men oplever man disse symptomer, bør man søge læge, lyder opfordringen fra Miljøstyrelsen.