Fortsæt til indhold

Gør det godt og kæmper for det

AGF kom videre i pokalturneringen med en 4-1-sejr over VSK Aarhus, og her var Morten Duncan godt tilfreds med, hvordan holdets unge spillere greb chancen

Samfund
Af Oliver Okstrøm, tipsbladet.dk

AGF spillede sig tirsdag aften videre i DBU Pokalen efter en sejr på 4-1 over VSK Aarhus i et opgør, hvor Superliga-holdet havde en del unge spillere med i kampen, som greb chancen fint.
Det var også noget af det, som AGF-angriberen Morten Duncan Rasmussen kunne tage med fra kampen. Det fortalte han umiddelbart efter kampen til TV3 Sport 1.
"Der er en masse spillere, som måske ikke spiller så meget førsteholdsfodbold hver eneste weekend, og de får chancen i dag og gør det godt og kæmper for det. Så det er helt sikkert noget, der er givet godt ud," siger Morten Duncan Rasmussen.
AGF kom selv foran i kampen med 3-0 efter bare 22 minutter ved to gange Bandu og én fra Sana, og derefter udlignede kampen sig en del. Men for Duncan var der kun én ting, der talte om kampen, og han havde derfor intet at sætte en finger på.
"I fodbold gælder det om at vinde, og man kan ikke være andet end tilfreds, når man vinder," lyder det fra Duncan.
Fra Superligaen spillede Hobro, OB og Randers sig ligeledes videre i pokalturneringen tirsdag aften.