Fortsæt til indhold

Fællesskabsfest på Capri

Lørdag 26. august klokken 14.00 er der fest på Capri for flygtninge og frivillige bosiddende i Skanderborg by og Tebstrup

Samfund
Arkiv

Flygtninge-Frivilliggruppen i Skanderborg har haft tradition for at invitere alle flygtninge og frivillige på udflugt til for eksempel Djurs Sommerland.

I 2016 besluttede frivilliggruppen at droppe de dyre udflugter, hvor hver familie gik rundt for sig selv, og i stedet arrangere en kæmpe fællesskabsfest, hvor de mødtes for at snakke, spise og more sig sammen på tværs af kultur og alder.

Festen i 2016 blev en kæmpesucces, og derfor gentager Flygtninge-Frivilliggruppen i Skanderborg nu succesen. Alle flygtninge og frivillige tilknyttet frivilliggruppen i Skanderborg er inviteret til fest på Store Capri som Smukfest har udlånt uden beregning, oplyser foreningen i en pressemeddelelse til Lokalavisen.

I år har Frank Megabody sagt ja til at underholde. Klokken 16.00 underholder han først børnene i 30 minutter og efter en kort pause er der underholdning for de voksne.