Fortsæt til indhold

”Kemien er afgørende”

Der er god mulighed for at møde nye mennesker på Tinder i Aarhus. Men hvad er vigtigt? Det har vi spurgt 22-årige Matilde, som i stor stil benytter sig af den populære dating-app

Samfund
Jonas Wrede Hansen

Det er nemt og enkelt. Stryger man fingeren til højre, er man interesseret, stryger man den til venstre, så er man ikke. Den populære dating-app Tinder har gjort singlelivet noget nemmere i byer over hele verden, siden den kom frem i 2012, og Aarhus er bestemt ingen undtagelse. Der er ikke den store risiko for at 'swipe' til enden, for andelen af aarhusianere på appen er stor.
En af dem, som ofte benytter sig af Tinder i Aarhus, er 22-årige Matilde Møller Nielsen. Det har hun gjort de sidste fire år, og et par gange har appen endda også ført til længerevarende forhold.
”Jeg synes godt, at man kan finde en kæreste på Tinder. Det handler bare om, at man finder en, hvor man skriver godt sammen og kemien er god, når man mødes,” fortæller hun.

Kemien er vigtig

For Matilde Møller Nielsen er kemien i chatbeskederne på Tinder også det afgørende for, om hun har lyst til at mødes med personen.
”Det er ikke altid dem med det pæne smil, der er de mest interessante mennesker. Humor og intellektualitet betyder rigtig meget for mig," fortæller hun.
Men når hun skal finde nye 'matches', så indrømmer hun, at det dog er andre parametre, der er afgørende.
”Man er jo ret overfladisk på Tinder. Det handler meget om udseende. Billedet er det første, man ser, og så klikker man på personen og ser hvilken uddannelse og hvilke interesser, han har,” fortæller hun og påpeger, at det betyder en del for hende, at personen har en okay uddannelse.
”Uddannelse fortæller meget om, hvilken type person man er.”

Det virker slet ikke

Matilde Møller Nielsen oplever, at folk generelt er ret gode til at skrive på Tinder. Det er sjældent, at folk kommer med ubehagelige beskeder, som kan virke stødende. Det sker selvfølgelig nogle gange, og det virker ikke. I hvert fald ikke hos hende.
”Man kan godt være direkte på en charmerende måde. Men hvis man bare skriver nogle beskeder, som udelukkende handler om sex, så er det ikke særlig tiltrækkende,” fortæller Matilde Møller Nielsen, som synes, at Tinder er meget lige til i Aarhus, hvor der er mange på appen.
”Det er ret nemt at finde nogle at skrive med,” som hun formulerer det.
Så er man single, er det bare om at komme i gang med at 'swipe' løs.